Madeleine Pyk – en samling F769

Important Spring Sale 665

Utlämning efter auktionen

26 föremål
1005. Rökelsekar, porslin. Qingdynastin.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1083. Vinkopp, porslin. "Hatcher cargo", 1600-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1044. Praktvas, porslin. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
Klubbat pris
90 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1008. Vas, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1004. Vas, porslin. Qingdynastin.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1054. Vaser, ett par, porslin.  Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
1082. Urna, porslin, Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
1011. Vaser, ett par, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1003. Skål, porslin. Qingdynastin.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
974. Rullmålning, signerad Ma Jin (1900-1970), daterad 1942.
Klubbat pris
120 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1109. Fat, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
861. Skål, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
1048. Skål, porslin. Qingdynastin med Qianlongs märke.
Klubbat pris
145 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
969. Rullmålning, signerad 瓮斋 Sheng Zhai, daterad 1829.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
926. Skulptur, brons, den berusade poeten Li Bai, Qingdynastin.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1043. Hatstand, porslin, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1042. Tedosor, ett par, porslin. Qingdynastin, 1700-/1800-tal.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
976. Bui Huu Hung, "Royal Lady with Bird Cage".
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK