Skrivbord, Mälardalen, Senbarock, 1700-talets första hälft.
Fanerat med valnöt och alrot. Beslag av förgylld mässing. Uppsats med sju lådor. Nedtill fyra lådor bakom klaff. Därunder sex lådor och ett skåpfack med hyllplan. Längd 120, bredd 56, skivans höjd 79, total höjd 93 cm. Nyckel finns.
Torksprickor
Den fällbara skivan något slagen
Renoverad bakom klaff
Åldersbetingat slitage, ställvis maskstungen Nyckel finns.