Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281

En vapensamling

I temaauktionen En vapensamling presenteras svenskt krigsmateriel från de senaste 350 åren. Här finns ett mångsidigt urval av historiska vapen, från kavallerisablar från 1800-talet till artillerisablar och förgyllda officerssablar. Varje föremål har sin egen historia att berätta, speglar tekniska innovationer och vittnar om den tidens hantverksskicklighet samt estetiska ideal.

Denna auktion erbjuder en unik möjlighet för samlare och historieintresserade att förvärva föremål som inte bara har historiskt värde utan även estetisk och kulturell betydelse. Välkommen till en auktion där historia, hantverk och passion möts.

76 föremål