Alexander Benediktowitsch Ljubawin, kåsa / kovsh, silver, St Petersburg, Ryssland 1896-1908

Med infattat silvermynt i botten, Grivennik (10 kopek) 1783, med Katarina den stora. Genombruten hänkel med infattad röd sten samt grön sten. Randdekor samt indragen fot. Stämplad med den första kokoshnikstämpeln, kontrollör YN Lyapunov. Bredd 10,3 cm, höjd 4,2 cm, vikt 55 gram.

Smärre slitage.

Utropspris
5 000 SEK