Delvis framtagen originalfärg i rött och blått. Skuren dekor av akantus och snäckformationer. Rygg med genombruten balusterbricka, svängda ben med H-kryss. Sitthöjd 47, rygghöjd 96 cm.
Bättrad originalfärg. Mindre trälagningar och skador. Senare sitsar.
Jämför stolar av samma modell på Järvsö prästgård, avbildad sid. 37 i Jane Fredlund, "Allmogemöbler", Västerås 1977.