Layered Living

Textilier har kraften att förändra ett rum. Genom lager på lager av mattor, tyger och vävda uttryck skapas en atmosfär som känns både varm och genomtänkt. Mjuka material möter grafiska mönster, dämpade toner samsas med färgaccenter – och hemmet får en karaktär som växer fram över tid. I Layered Living samlar vi mattor, textilier och väggbonader där textur och materialitet står i centrum. Utvalda objekt skapade för att addera djup, rörelse och personlighet till rummet. Låt textilier rama in vardagen och skapa miljöer som känns levande.

15 föremål
Åkdyna, Skåne, tidigt 1900-tal, ca 144 x 57 cm.
Klubbat pris
9 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Bonad, Skåne, tidigt 1900-tal, ca 82 x 65 cm.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Åkdyna, daterad 1934, ca 157 x 73 cm.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK