I samlarens värld – del ett

Denna samling innehåller föremål som talat till vår samlare, det är föremål av olika karaktär och värde. Samlaren har fyllt sitt hem med föremål som då de införskaffades hade en mening och stämde in i ett kontext som kanske vi inte ser men som var tydligt för vår samlare. Nu är det tid att dessa föremål får tala till en ny samlare och förgylla dennes samling. Vi önskar er välkomna att botanisera bland denna mängd av roliga, udda och spännande föremål.

23 föremål
Urna Empire-stil omkring 1900 porslin.
Klubbat pris
650 SEK
Utropspris
1 800 SEK
Urna empire-stil omkring 1900 porslin.
Klubbat pris
350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Skulptur, Lladró Spanien 1971-1974.
Klubbat pris
9 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Väggmask, Goldscheider, Wien 1930-tal, modellnr 7419.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
1 800 SEK
Vas Jugend tidigt 1900-tal glaserat stengods.
Klubbat pris
300 SEK
Utropspris
1 800 SEK
Vas Bodenbach Tyskland omkring 1900.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Jardinière Tidigt 1900-al majolika.
Klubbat pris
350 SEK
Utropspris
1 800 SEK
Ytterfoder Jugend tidigt 1900-tal majolika.
Klubbat pris
450 SEK
Utropspris
1 800 SEK
Figurin Rudolstadt tidigt 1900-tal Parian.
Klubbat pris
400 SEK
Utropspris
1 800 SEK