Blåvitt

Kinesiskt blåvitt porslin har älskats genom århundraden, renässansmålningar så som Giovanni Bellinis Feast of the Gods från det tidiga 1500-talet visar oss hur gudarna i sin boning festar och omger sig med blåvitt mingporslin. Målningar så som den och alla stilleben med kraakfat visar oss hur högt man har aktat det kinesiska blåvita porslinet genom historien. Här har vi samlat ett fantastiskt utbud av kinesiskt blåvitt porslin som kan pryda ditt hem, ditt bord och bli fantastiska ”conversation pieces” i sällskapslivet.

39 föremål
SKÅL, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
2 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PILGRIMSFLASKA, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal.
Klubbat pris
2 866 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STEKFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MINIATYRBOJAN, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KRUKA med LOCK, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TERRINFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
TALLRIKAR, två stycken, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKÅL, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FAT, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris
1 954 SEK
Utropspris
3 000 SEK
COASTER/BRICKA, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
805 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKÅLFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
URNA, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKÅLFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KRUKOR, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
1 250 SEK
Utropspris
2 500 SEK