En samling möbler av Poul Kjaerholm E279

Bukowskis har härmed nöjet att presentera en omfattande samling möbler av Poul Kjaerholm. Auktionen består huvudsakligen av exemplar beställda i början av 1980-talet. Bland dessa märks särskilt ett matbord, PK54, tio stolar, PK9, med vit läderklädsel, samt sju fåtöljer av typen PK31. Temat rymmer även fyra PK22-fåtöljer från 1980-talets slut samt fyra närmast helt orörda, trebenta stolar modell PK8. Läs mer här >

    Visar alla 16 föremål som matchar din sökning.