Bertram Schmiterlöw – kolorist mellan ljus och skugga

Bertram Schmiterlöws (1920–2002) konstnärskap sträcker sig från skickliga porträtt till expressiva figurskildringar och landskapsbilder från de olika platser han levde på. Som son till en svensk officer och en franskfödd norsk diplomatdotter kom Bertram Schmiterlöws uppväxt och liv att delas mellan boenden i olika länder. San Salvador de Jujuy, en av Argentinas äldsta städer, dit han flyttade i mitten av 1940-talet med sin mamma och yngre bror, kom att få stor betydelse för honom och är ett återkommande motiv. Ofta befolkas målningarna av människor i olika vardagliga situationer men lika ofta är det kontemplativa motiv från stadsvyer eller naturen där Schmiterlöw låter spelet mellan ljust och skugga dominera bilden.

1974 – tilldelades Bertram Schmiterlöw Vasaorden för sin betydande konstnärliga gärning.
2000–2001 – stor separatutställning på Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, ”Från mina två världar” 2002 – tilldelades Argentinas högsta utmärkelse orden Libertador San Martin.
2002 – SVT - en dokumentär av Tom Alandh om konstnärsbröderna Christer och Bertram Schmiterlöw. Se dokumentären >

16 föremål
BERTRAM SCHMITERLÖW, akvarell och gouache, signerad.
Klubbat pris
3 509 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BERTRAM SCHMITERLÖW, olja på duk, signerad.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BERTRAM SCHMITERLÖW, akvarell, signerad Jujuy. (Argentina).
Klubbat pris
4 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Klubbat pris
5 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Klubbat pris
6 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Klubbat pris
6 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Klubbat pris
6 950 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BERTRAM SCHMITERLÖW, olja duk, signerad.
Klubbat pris
9 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
BERTRAM SCHMITERLÖW, olja på duk signerad.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
Klubbat pris
27 050 SEK
Utropspris
12 000 SEK