Star Wars – en resa till en Galax långt borta

År 1977 har filmen ”Star Wars” (på svenska ”Stjärnornas Krig”) premiär. I rampljuset står den gode Luke Skywalker som kämpar för att bli Jediriddare. Filmen blir omedelbart en världsomspännande succé och åtföljs inom kort av två stycken uppföljare. Leksaksföretaget Kenner producerar under 1970-1980-talet action figurer som idag är eftertraktade samlarobjekt. Här presenteras en enastående samling figurer från original trilogin som samtliga befinner sig orörda i sina originalförpackningar.

48 föremål
STAR WARS, Greedo, 21 back-a, AFA 85 NM+, Kenner 1979.
Klubbat pris
4 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STAR WARS, Snaggletooth, 21 back-a, AFA 85 NM+, Kenner 1979.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STAR WARS, R5-D4, Power Doid & 8D8, Kenner 1978-1983.
Klubbat pris
6 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STAR WARS, Stormtrooper, 12 back-a, AFA 80 NM, Kenner 1978.
Klubbat pris
6 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STAR WARS, Yoda, POTF 92 back, AFA 40 Y-G, Kenner 1985.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
STAR WARS, Yoda, ESB 32 back-b, AFA 80 NM, Kenner 1980.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
STAR WARS, Hammerhead, 21 back-a, AFA 85 NM+, Kenner 1979.
Klubbat pris
5 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
STAR WARS, Chewbacca, 12 back-c, AFA 75 EX+/NM, Kenner 1978.
Klubbat pris
6 600 SEK
Utropspris
8 000 SEK
STAR WARS, Jawa vinyl cape, 12 back-A AFA 75 EX+/NM, Kenner 1978.
Klubbat pris
62 000 SEK
Utropspris
50 000 SEK
STAR WARS, Walrus man, 21 back-a 65, AFA 80 NM, Kenner 1979.
Klubbat pris
4 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
STAR WARS, Yoda, ROTJ 65 back-c, AFA 85 NM+, Kenner 1983.
Klubbat pris
6 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
STAR WARS, Han Solo, 12 back-b, AFA 75 EX+/NM, Kenner 1978.
Klubbat pris
8 600 SEK
Utropspris
8 000 SEK
STAR WARS, Boba Fett, 21 back-b, Kenner 1979.
Klubbat pris
27 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
STAR WARS, Darth Vader, 12 back -b, AFA 85+ NM, Kenner 1978.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
STAR WARS, Nikto POTF 92 back AFA75 EX+/NM, Kenner 1985.
Klubbat pris
39 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
STAR WARS, Millenium Falcon, Trilogy Collection, Hasbro 2004.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STAR WARS, Sand People, 12 back-c, AFA 75 EX+/NM, Kenner 1978.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK