Nautica

Nautica

Havet har alltid fascinerat människan och föremål med marin anknytning är ett klassiskt samlarområde. Vi säljer nu en samling nautica som innehåller en mängd skeppsporträtt, till exempel av den berömda ångfregatten Vanadis, och nautiska instrument, som en skeppskronometer av den legendariske urmakaren Victor Kullberg. Här finns föremål både för den inbitne samlaren och för den som letar efter inredningsföremål till huset vid havet.

MÄRLSPIK, järn, Brades Co, 1800/1900-tal.
Slutpris
2 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LITOGRAFI, omkring 1900.
Slutpris
550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GUSTAF FREDRIKSSON, akvarell, signerad.
Slutpris
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
HARALD LINDBERG, olja på duk, signerad Harald Lindberg.
Slutpris
5 480 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Slutpris
1 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKEPPSMODELLER, 1900-talets första hälft.
Slutpris
8 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Slutpris
827 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Slutpris
494 SEK
Utropspris
1 500 SEK
DIORAMA, halvmodell, 1900-talets första hälft.
Slutpris
1 900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Slutpris
2 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KRONOMETER, Waltham, USA, tidigt 1900-tal.
Slutpris
7 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Slutpris
1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Slutpris
1 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CARL HENDEL FRIBERG, akvarell, signerad och daterad -54.
Slutpris
1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CARL HENDEL FRIBERG, akvarell, signerad och daterad-48.
Slutpris
1 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK