Glas Övrigt
1225673
KANNA med PROPP, glas. Troligen Strömbäcksglasbruk, sengustavianskt, omkring 1800.
Kanna med propp, glas. troligen strömbäcksglasbruk, sengustavianskt, omkring 1800.

Balusterform med målad dekor av monogrammet E samt blommor. Höjd 17,5 cm.

Nagg vid hänkel. Slitage, ytsmuts.

Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Utropspris
2 500 SEK