Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Inspireras av unika miljöer - Magniberg

Designduon bakom Magniberg intresserar sig för hemmet och vad som bidrar till dess energi. Magnibergs sängkläder presenteras jämte blommor, design och konst – det är Bengt Thornefors och Nina Norgrens sätt att göra sovupplevelsen rikare. Bukowskis hälsar på i deras nya galleri och showroom på Östermalm i Stockholm. Inspireras av Magniberg och inred i samma anda genom buda på objekt i denna temaauktion.

Läs artikeln här >

64 föremål
CARL MALMSTEN, slagbord, "Vapensmeden".
Slutpris
6 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ALVAR AALTO, soffbord, Artek, Finland.
Slutpris
2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BOKSTÖD, ett par, marmor, 1900-tal.
Slutpris
1 900 SEK
Utropspris
2 500 SEK
CARL MALMSTEN, matbord/biblioteksbord.
Slutpris
6 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK
RENATO ZEVI, stol, Italien, 1900-talets slut.
Slutpris
2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
JONAS BOHLIN, vägglampa, "Espresso", sent 1900-tal.
Slutpris
4 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
ANTTI NURMESNIEMI, pallar ett par sent 1900-tal.
Slutpris
48 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
FÅTÖLJ, ett par, Swedish modern, 1930-/1940-tal.
Slutpris
12 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BENGT ORUP, Olja på duk, Signerad, daterad a tergo 1980.
Slutpris
6 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SOFFA, "Anja", Oy Paul Boman Ab, 1940-tal.
Slutpris
220 EUR
Utropspris
300 EUR
JOHN JON-AND, krit-akvarell, stämpelsignerad.
Slutpris
2 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
JOHN JON-AND, krit- akvarell, signerad.
Slutpris
2 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
GUNNAR NYLUND, vas, stengods, Rörstrand.
Slutpris
2 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
CARL MALMSTEN, soffa, "Visingsö".
Slutpris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MAX MARA, kjol, storlek 40.
Utropspris
2 500 SEK