Finnish Modern Art

Välkommen att utforska temaauktion Finnish Modern Art. Auktionen är ett komplement till vår stora specialauktion Helsinki Spring Sale i juni och presenterar 25 verk av framstående finländska konstnärer. Bland höjdpunkterna finns ett färgstarkt verk av Sam Vanni och en vacker pastellmålning av Rafael Wardi.

18 föremål
JUHANI HARRI, olja på masonit, signerad.
Klubbat pris
660 EUR
Utropspris
600 EUR
MATTI HAUPT, skulptur, signerad.
Klubbat pris
962 EUR
Utropspris
800 EUR
RAGNI CAWÉN, olja på duk, signerad.
Klubbat pris
890 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
SAM VANNI, gouache, signerad och daterad -88.
Klubbat pris
3 700 EUR
Utropspris
4 000 EUR
RAFAEL WARDI, pastell, signerad.
Klubbat pris
1 550 EUR
Utropspris
2 000 EUR
SAM VANNI, gouache, signerad och daterad -84.
Klubbat pris
5 200 EUR
Utropspris
2 500 EUR
MAX SALMI, olja på pannå, signerad och daterad-71.
Klubbat pris
1 250 EUR
Utropspris
700 EUR
VÄINÖ RAUTIO, olja på duk, signerad och daterad -46.
Klubbat pris
1 060 EUR
Utropspris
400 EUR
ELVI MAARNI, olja på duk, signerad.
Klubbat pris
1 000 EUR
Utropspris
800 EUR