Modern Art Online

Temaauktionen Modern Art Online presenterar ett urval av verk av svenska modernister som Nils Dardel, Einar Jolin, Leander Engström och Tora Vega Holmström, Halmstadgruppens Axel Olson och Stellan Mörner, efterkrigstidens Evert Lundquist, Carl Fredrik Reuterswärd och Max Walter Svanberg med flera samt internationell grafik av bl.a Georges Braque, Joan Miro och Antoni Tàpies. Även ett antal mindre kända konstnärer är inkluderade i detta urval av djärva landskap, färgstarka stilleben och personliga porträtt.

45 föremål
CO HULTÉN, olja på duk, signerad.
Slutpris
21 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
OLLE HJORTZBERG, olja på duk, signerad.
Slutpris
46 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
MADELEINE PYK, olja på duk, signerad M Pyk.
Slutpris
33 115 SEK
Utropspris
25 000 SEK
SVEN X:ET ERIXSON, olja på duk, signerad.
Slutpris
17 500 SEK
Utropspris
20 000 SEK
STELLAN MÖRNER, olja på duk, signerad.
Slutpris
5 810 SEK
Utropspris
6 000 SEK
AXEL OLSON, olja på duk, signerad.
Slutpris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
KG NILSON, olja på pannå, signerad och daterad 1998.
Slutpris
18 000 SEK
Utropspris
22 000 SEK
ERIC HALLSTRÖM, olja på duk, signerad.
Slutpris
8 210 SEK
Utropspris
10 000 SEK
ALEXANDER ROOS, olja på pannå, signerad A. Roos.
Slutpris
12 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
SIRI DERKERT, duk fäst på pannå.
Slutpris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
LENNART JIRLOW, gouache, signerad L. Jirlow.
Slutpris
39 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
TORA VEGA HOLMSTRÖM, olja på duk, signerad TVH.
Slutpris
82 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
LENNART JIRLOW, olja på pannå, signerad L. Jirlow.
Slutpris
38 000 SEK
Utropspris
40 000 SEK
EVERT LUNDQUIST, olja på duk, signerad.
Slutpris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK