Pelle Swedlund – en privat samling

Pelle Swedlund var en svensk bildkonstnär född i Gävle 1865. Swedlund tillhörde den så kallade bortglömda generationen mellan Konstnärsförbundets krets och det moderna genombrottets män som fann sina stilideal i kontakt med internationella symbolismen under 1890-talet. Han fängslades särskilt av tidens romantiska känslosamhet. Pelle Swedlund målar i mustiga färger och hans verk har ofta ett lyriskt drag. Motiven är hämtade från hans långa vistelser på kontinenten, men även från Stockholm, Jämtland och Gotland.

18 föremål
PELLE SWEDLUND, pastell, signerad.
Slutpris
4 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
PELLE SWEDLUND, olja på duk.
Utropspris
6 000 SEK
PELLE SWEDLUND, olja på duk, signerad och daterad -90.
Slutpris
80 050 SEK
Utropspris
6 000 SEK
PELLE SWEDLUND, olja på duk, signerad.
Slutpris
4 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Slutpris
22 600 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Slutpris
23 600 SEK
Utropspris
15 000 SEK
Slutpris
15 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
Slutpris
7 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
PELLE SWEDLUND, olja på duk, signerad och daterad 1897.
Slutpris
9 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Slutpris
32 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
PELLE SWEDLUND, Olja på papp-pannå.
Slutpris
4 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
PELLE SWEDLUND, olja på pannå, signerad.
Slutpris
12 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Slutpris
16 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
Slutpris
45 200 SEK
Utropspris
20 000 SEK
Slutpris
13 000 SEK
Utropspris
18 000 SEK