Let there be light

Golv, tak och bordslampor – hösten är här och våra hem blir en central plats där vi tillbringar alltmer tid. Bjud in belysning och skapa ombonad och förhöj den mysiga känslan med hjälp av lampor i diverse utföranden. Välkommen till en temaauktion där vi samlat kvalitetsföremål för detta ändamål.

– Skapa kontraster genom att bryta av med detaljer.
– Lys upp i höstmörkret med armaturer - och skaffa fler belysningspunkter.
– Alternera med strukturerna på möbler och textilier för en känsla av dynamik.
– Rama in rummet eller soffgruppen med en stor ombonad matta.
– Skapa en personlig känsla genom att inreda med vintagemöbler och föremål som har ett högt affektionsvärde för dig.

89 föremål
Gino Sarfatti, taklampa, "2097/30", Flos.
8 700 SEK
Utropspris
10 000 SEK
Bordslampa, CG Hallberg, silver, Stockholm, 1930.
2 222 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Hans-Agne Jakobsson, ljuskrona, Markaryd.
3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LUXUS golvlampor ett par 1970-tal.
1 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VÄGGLAMPOR, ett par, 1940-tal.
1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Carl Fagerlund, bordslampa, glas, Orrefors.
750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Taklampa, 1900-talets senare hälft.
100 EUR
Utropspris
250 EUR
Vägglampa, Valinte 1900-talets mitt.
70 EUR
Utropspris
200 EUR
Taklampa, 1960/70-tal.
30 EUR
Utropspris
150 EUR
Bordslampa, sekelskiftet 1800/1900.
100 EUR
Utropspris
250 EUR
Golvlampa / Bordslampa, 1960/70-tal.
30 EUR
Utropspris
150 EUR
TAKLAMPA, 1960-tal.
Inga bud
Utropspris
150 EUR
Taklampa, 1960/1970-tal.
35 EUR
Utropspris
200 EUR
Bordslampa, 1900-tal.
70 EUR
Utropspris
400 EUR
HANS-AGNE JAKOBSSON taklampa 1900-talets senare del.
5 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK