Travel to Asia from home

I tider som dessa när resandet minskar, spenderar många av oss mer tid hemma. Vi längtar, drömmer och tänker på de tidigare resorna till den stora kontinenten Asien.

Ta chansen att omge dig med vackra skatter från öst. Hitta föremål att förgylla dit hem med i denna kurerade temaauktion och res till Asien hemifrån.

124 föremål
Stekfat, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Slutpris
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VAS, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Slutpris
4 043 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Fat, porslin. Kina, tidigt 1900-tal.
Slutpris
1 975 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FAT, porslin. Kina, omkring 1900.
Slutpris
3 155 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Vas, porslin. Kina, tidigt 1900-tal.
Slutpris
2 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKÅL, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal.
Slutpris
1 222 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ROCK, broderat siden. Kina, tidigt 1900-tal.
Slutpris
7 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Skulptur, nefrit. Kina, 1900-talets mitt.
Slutpris
1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FAT, cloisonne. Kina, 1900-tal.
Slutpris
3 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Chokosai Eisho, efter, färgträsnitt, Japan, signerad.
Slutpris
5 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Böcker, 3 st, från Carl Kempes Collection.
Slutpris
1 801 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Böcker, Chow collection, 3 st samt Meyer collection.
Slutpris
2 900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Kopp, porslin, Kina, 1900-tal.
Slutpris
10 199 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Skålfat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Slutpris
5 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Terrinfat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Slutpris
5 906 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SKÅL, porslin. Kina, för sydostasien, sent 1800-tal.
Slutpris
1 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Fat, två stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Slutpris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Tallrikar, 20 stycken, olika, kompaniporslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Slutpris
13 500 SEK
Utropspris
6 000 - 10 000 SEK
Terrinfat, kompaniporslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Slutpris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
VAS, porslin. Japan, Meiji (1862-1912).
Slutpris
2 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VAS, porslin. Kina, 1900-tal.
Slutpris
4 208 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Stekfat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Slutpris
2 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKÅLAR, 15 stycken, porslin. Kina, 1900-tal.
Slutpris
1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Urna, porslin. Qingdynastin, Kanton, 1800-tal.
Slutpris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Bojan, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Slutpris
6 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
GOLVVAS, porslin. Kina, 1900-tal.
Utropspris
2 000 SEK
Skedar, 26 stycken, porslin. Kina, 1900-tal.
Slutpris
1 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Skedar, ett parti om 32 stycken. Kina, 1900-tal.
Slutpris
1 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Golvvas, porslin. Kina, 1900-tal.
Slutpris
2 829 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Tallrikar, 21 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Slutpris
5 800 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, pärm till mapp, Sen Qingdynastin.
Slutpris
2 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
PERUKSTÄLL Kina 1900-talets början.
Slutpris
605 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FOHUNDAR, ett par, järn, Kina, 1900-tal.
Slutpris
3 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SKÅL, porslin. Sydostasien, 1800-tal.
Slutpris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
FAT, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Slutpris
3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Assietter, 12 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Slutpris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
Kam, nefrit. Kina, 1900-tal.
Slutpris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
KUDDE, trä, Kina.
Slutpris
500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KOPP, blanc de Chine. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Slutpris
1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PRAKTFAT, porslin, Japan, 1800-tal.
Slutpris
1 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Kopp med fat, porslin. Japan, Edo (1603-1868).
Slutpris
950 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RÖKELSEKAR Japan, omkring 1900, porslin.
Slutpris
350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Skål, porslin, Republik, 1900-tal.
Slutpris
2 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ASK med LOCK, trä. Kina, 1900-tal.
Slutpris
3 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKÅL med bronsmontering, porslin, Japan, 1800-tal.
Slutpris
6 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TALLRIKAR, 1+1+2 st, Kina Qianlong (1736-95) porslin.
Slutpris
550 SEK
Utropspris
1 500 SEK