Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285

Prints, multiplar och unikat

Prints definieras internationellt som konst på papper med en numrerad upplaga medan multiplar är den tredimensionella motsvarigheten.

I denna privatsamling ingår såväl prints, multiplar från The Peter Norton family Christmas/Winter project, som ett unikt verk.

I slutet av 1980-talet började mjukvaruentreprenören och konstsamlaren Peter Norton tillsammans med konstnärer som han själv ägde verk av, att ge ut editioner i en upplaga om 2.000 exemplar, The Peter Norton family Christmas project, som han gav bort som julgåva till personliga vänner och till hans kontakter i konstvärlden. Syftet med detta var att skapa ett engagemang och intresse för den samtida konsten. Även om konstverken var små till formatet så var de starka och tydliga i sitt uttryck.

Är man intresserad av att köpa konst av bra kvalitet är det en god idé att börja med just prints och multiplar - och ett och annat unikat.