Contemporary Art Online

Måleri, fotografi, collage, teckningar, skulptur och väggobjekt – samtidskonsten innehåller en otroligt stor variation av material och uttryck. Vårens upplaga av temaauktionen Contemporary Art Online är full av intressant samtida konst i olika tekniker, utvalda av Bukowskis specialister. Vi är också stolta att kunna presentera utvalda delar ur Björn Springfeldt Family Collection som ingår i denna temaauktion. Auktionen är ett populärt komplement till Bukowskis samtida slagauktion Contemporary Art & Design som hålls två gånger varje år.

Verken finns att se på Bukowskis
Berzelii park 1, 23 – 26 februari. Tisdag – fredag 11.00–17.00.

Auktionen avslutas online den 28 februari

Uthämtning av inköpta verk
Bukowskis Västberga allé 3, från den 2 mars.

Öppettider i Västberga
Måndag 10–17 Tisdag 10–19 Onsdag – Fredag 10–17 Lördag 11–15 Söndag: stängt

Se den virtuella visningen

85 föremål
Jonathan Borofsky, akryl på duk.
6 500 SEK
Utropspris
60 000 SEK
Ed Templeton, fotografi 1999.
1 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Ed Templeton, fotografi med text 2003.
3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Peter Ern, pannå, signerad och daterad -05.
14 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Sophie Tottie, olja och akryl på arkitektpapper.
12 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
Jorma Hautala, akryl på duk uppspänd på pannå.
5 200 SEK
Utropspris
15 000 SEK
5 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
Lena Cronqvist, etsning, handkolorerad, signerad.
6 700 SEK
Utropspris
6 000 SEK
12 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
Pekka Turunen, fotografi, 1985, signerat 2/25.
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Ulrik Samuelson, olja på duk, signerad.
12 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
Ed Templeton, fotografi 2004 signerad a tergo.
3 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Ed Templeton, fotografi med text 1997.
3 700 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Anders Krisár, fotografi signerad och numrerad 1/6 a tergo.
14 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
7 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Gerry Johansson, fotografisignerad och numrerad 1/5.
1 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Emanuel Röhss, duk, signerad och daterad 2014 a tergo.
14 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
Peter Frie, Mörkpaterinad brons med hållare för två ljus.
21 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
Kwang-Ho CHEONG, koppartråd.
18 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
Anna Gerdén, fotografi unik signerad a tergo.
4 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
Anton Corbijn, silvergelatin signerat (på passepartout).
8 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
Lena Cronqvist, torrnålsetsning, signerad PT.
6 900 SEK
Utropspris
5 000 SEK
6 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
Paul Osipow, blandteknik på papper/duk, signerad.
12 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
JPW 3, blandteknik på duk signerad och daterad a tergo.
5 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK