Spring light

Belysningen i ett hem är avgörande för hur det uppfattas. När man kommer in genom dörren får besökaren omedelbart en känsla för atmosfären genom ljussättningen. Ljuset påverkar oss betydligt mer än man kan tro.

Nu när våren kommer ser vi fram emot ljusare tider men ännu ett tag måste vi tända upp till kvällen. Finn en lampa för dina behov, en designpjäs som förgyller ditt hem eller helt enkelt erbjuder bästa tänkbara belysning. Utforska och bjud op en mängd olika lampor i denna temaauktion.

132 föremål
Bordslampor, ett par, Elit AB, 1970-tal.
Slutpris
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Hans-Agne Jakobsson, taklampa, T507/12 Markaryd, Sverige.
Slutpris
29 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
Anders Pehrson, taklampa, "Bumling", Ateljé Lyktan.
Slutpris
4 201 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Taklampa, 1960/70-tal.
Utropspris
2 500 SEK
Klas Göran Tinbäck, bordslampor, ett par, glas.
Slutpris
450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Bordslampor, ett par mässing, empirestil, 1900-tal.
Slutpris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Bordslampa, vitmetall, art deco-stil, 1900-tal.
Slutpris
8 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Bordslampa, 1960-tal.
Slutpris
1 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Taklampa, 1960-70-tal.
Utropspris
6 000 SEK
Taklampa, 1960/70-tal.
Slutpris
3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Taklampa, 1960-70-tal.
Slutpris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Hans-Agne Jakobsson, taklampa, Markaryd, Sverige.
Slutpris
11 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Taklampa, 1900-talets mitt.
Slutpris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Taklampa, Glashütte Limburg, Tyskland.
Slutpris
2 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Ljuskrona, 1900-talets början.
Slutpris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Taklampa, 1900-talets andra hälft.
Slutpris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Taklampa, troligen Italien, 1970-tal.
Slutpris
4 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Taklampa, Orrefors, 1900-talets andra hälft.
Slutpris
4 660 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Taklampor, ett par, Italien, 1900-talets andra hälft.
Slutpris
5 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Ytterbelysning, 2 st, Italy, samtida.
Utropspris
2 500 SEK
Vägglampor, 2 st, RAF, 1900-talets andra hälft.
Slutpris
3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Golvlampa, 1940-tal, 3-armad.
Utropspris
5 000 SEK
Vägglampor ett par Falkenbergs belysning 1950/60-tal.
Slutpris
3 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Vägglampetter, ett par, Vistosi, Italien, 1960-tal.
Slutpris
11 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
IKEA, Bordslampor, ett par, 1980-tal.
Slutpris
3 100 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Bordslampor ett par Orrefors 1900-talets senare del.
Slutpris
3 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Bertjan Pot, taklampa "Non Random D48" för Moooi. 2000-tal.
Slutpris
2 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Bordslampor 1 par EWÅ 1900-talets senare del.
Slutpris
6 700 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Erik Höglund, Boda, taklampa, glas.
Utropspris
2 500 SEK
Esperia, Italien, "Pagoda", taklampa, 1960-70-tal.
Slutpris
3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Golvlampa, 2-armad, 50-tal.
Utropspris
3 000 SEK
Hans-Agne Jakobsson, taklampor 2 st.
Utropspris
2 500 SEK
Bordslampa Italien 1980-tal.
Utropspris
3 000 SEK
Bergboms, taklampa, 1960-70-tal.
Utropspris
2 500 SEK
Bordslampor ett par 1970-tal.
Utropspris
3 000 SEK
Carl Fagerlund, Vägglampor, ett par, Orrefors.
Slutpris
2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Luxus, 2 st vägglampor, ek, plast.
Utropspris
3 000 SEK
Romeo Rega, Italien, bordslampa, 1960-70-tal.
Slutpris
4 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Francisco Gomez, taklampa Hope D66 Luceplan 2000-tal.
Slutpris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Golvlampa, Böhlmarks, 1940-tal.
Utropspris
4 000 SEK
Vägglampor ett par EWÅ 1960/70-tal.
Slutpris
2 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Arne Jacobsen, "Biljard pendel", Louis Poulsen, koppar.
Slutpris
3 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Golvlampa, Luxus, teak, 1960-tal.
Slutpris
2 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Taklampa, metall, Troligen Tyskland, 1970-80-tal.
Slutpris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Bergboms, 2 st, bordslampor, glas.
Slutpris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK