Bukowskis & Marimekko – the artists who shaped us

Det finska designhuset Marimekko fyller 70 år 2021. För att fira konstnärerna som hjälpte till att forma företagets designspråk, kuraterade de en unik jubileumsauktion av vintageklänningar och originalkonstverk i ett exklusivt samarbete med Bukowskis.

’The Artists Who Shaped Us’ är en onlineauktion som innehåller konstverk, möbler och textilier från några av de mest framstående konstnärerna och kreatörerna från Finland och Sverige som har arbetat med Marimekko genom företagets 70-åriga historia. Det noggrant handplockade urvalet av vintageklänningar innehåller ett antal ikoniska stilar från olika årtionden. En särskild höjdpunkt i auktionen är en unik kjol som designats av Marimekko-grundaren Armi Ratia. Kjolen skapades till Ratias dotter, som fick den av sin mamma på 1950-talet.

Läs mer om samarbetet

Läs en personlig intervju med Astrid Sylwan

Läs en personlig intervju med Björn Dahlström

Läs en personlig intervju med Erja Hirvi

34 föremål
Erja Hirvi, "Växt".

Utropspris
2 500 EUR
Astrid Sylwan, "Irrbloss".

Utropspris
7 000 EUR
 Dölj
 Visa mer

Modern Art + Design 640

522. Hans J Wegner, fåtöljer, ett par "Folding chairs", modell 512, Johannes Hansen, Danmark 1950-60-tal.
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
Budhistorik
115 000

ditt bud
Fair warning
110 000

ditt bud
Fair warning
105 000

ditt bud
Fair warning
100 000

ditt bud
Fair warning
95 000

ditt bud
90 000

ditt bud
85 000

ditt bud
80 000

ditt bud
75 000

ditt bud
70 000

ditt bud
65 000

ditt bud
60 000

ditt bud
Aktuellt bud:
115 000 SEK