Konsten att tämja trä

’Gemla fabrikers’ fyller 160 år. Bukowskis presenterar en jubileumsauktion vars föremål speglar olika kapitel av Gemlas rika historia. Prototyper av Jonas Bohlin, sällsynta vintagemodeller och en specialdesignad stol signerad Beata Heuman finns representerade.

Visning Gemla Galleri, Magnus Ladulåsgatan 10, Stockholm.
Öppet Fredag – lördag, 26 – 27 november, kl 11–19.

30 föremål
Lisa Hilland, soffa, "Bow", prototyp, Gemla, Diö.
12 000 SEK
Utropspris
35 000 SEK
Fåtölj, Gemla, Diö, 1950-tal.
500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Bord/Soffbord, Gemla, Diö, 1950/60-tal.
4 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Front, karmstol, "Collage", Gemla, Diö.
1 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Lisa Hilland, soffa, "Bow 17", Gemla, Diö.
1 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
Jonas Bohlin, karmstol, "Karma", Gemla, Diö.
1 300 SEK
Utropspris
8 000 SEK
1 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Jonas Bohlin, bänk, "Vilda", Gemla, Diö.
7 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
Bokhylla, Gemla, Diö, 1920-tal.
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Gungstol, Gemla, Diö, 1930-40-tal.
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK