Selected Classics Online – 19th & early 20th century paintings

Från sommarens aftonljus över de svenska slättlandskapen till dramatiska kustlinjer och solbelysta snötoppar. Här finns landskapsmåleriets alla oändliga och fängslande motiv med slingrande skogsvägar, djupa sjöar eller öppna fält. Friluftsmålarnas banbrytande konst i slutet av 1880-talet fick många efterföljare i konsthistorien och kom att påverka generationer av konstnärer. Auktionens urval omfattar såväl friluftsmåleri, med landskap och motiv från djurriket, som ateljéarbeten och inkluderar förutom våra kända nordiska konstnärer även ett porträtt av Édouard Gelhay och ett landskap av Raymond Thibésart.

37 föremål
Axel Sjöberg, akvarell, signerad och daterad 1934.
Klubbat pris
5 400 SEK
Utropspris
3 500 SEK
Frans Wilhelm Odelmark, olja på duk, signerad.
Klubbat pris
6 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Olle Hjortzberg, olja pannå, signerad, daterad 1941.
Klubbat pris
58 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
Gottfrid Kallstenius, olja på duk, signerad och daterad -25.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
Wilhelm Behm, olja på duk, signerad.
Klubbat pris
9 153 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Wilhelm von Gegerfelt, olja på duk, signerad,
Klubbat pris
17 500 SEK
Utropspris
20 000 SEK
Arvid Mauritz Lindström, olja på duk, signerad.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
John Ahlberg, olja på duk, signerad.
Klubbat pris
6 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Raymond Thibesart, olja på duk, signerad.
Klubbat pris
23 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
Olof Arborelius, olja på duk, signerad.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Anna Gardell-Ericson, akvarell, signerad.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
Christian Fredrik Swensson, olja på duk, signerad.
Klubbat pris
9 600 SEK
Utropspris
12 000 SEK
Carl Brandt, olja på duk, signerad.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
Anshelm Schultzberg, olja på duk, signerad.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
Erik Tryggelin, olja på pannå, signerad och daterad 1925, 1942.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
Anshelm Schultzberg, olja på duk, signerad och daterad 1917.
Klubbat pris
27 024 SEK
Utropspris
25 000 SEK
Carl Johansson, olja på duk, signerad och daterad -07.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
Gottfrid Kallstenius, olja på duk, signerad och daterad -35.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
Josefina Holmlund, olja på duk, signerad och daterad -87.
Klubbat pris
18 100 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Édouard Gelhay, olja på duk, signerad 1915.
Klubbat pris
4 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Carl Johansson, olja på duk, signerad Capri 1901.
Klubbat pris
11 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Anna Billing, akvarell, signerad.
Klubbat pris
7 700 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Carl Kjellin, olja på duk, signerad och daterad -93.
Klubbat pris
27 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
Thure Wallner, olja på pannå, signerad.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
Helmer Masolle, olja på duk, signerad.
Klubbat pris
39 150 SEK
Utropspris
10 000 SEK
August Hagborg, olja på duk, signerad.
Klubbat pris
32 501 SEK
Utropspris
20 000 SEK
Axel Sjöberg, olja på duk, signerad och daterad -19?.
Klubbat pris
39 200 SEK
Utropspris
15 000 SEK
Trevor Haddon, olja på duk, signerad.
Klubbat pris
5 900 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Alfred Thörne, olja på duk, signerad.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
Oscar Björck, olja på pannå, signerad och daterad 1885.
Klubbat pris
29 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
Anna Palm de Rosa, akvareller, ett par, signerade.
Klubbat pris
16 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Alfred Thörne, olja på duk, signerad och daterad 1887.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK