| Nr. | Föremål | Klubbat pris |
| 313 | RING, "Celian vaknar" sterlingsilver, Lapponia 1969. | Återrop |
| 314 | RING, "Carina", sterlingsilver, Lapponia 1973. | Återrop |
| 315 | Björn Weckström, ARMSMYCKE, sterlig silver, Lapponia Björn Weckström 1973. | Återrop |
| 316 | Björn Weckström, MANCHETTKNAPPAR "Vy från Luna" sterling silver, Lapponia 1972. | 100 EUR |
| 317 | Björn Weckström, BROSCH, 916 silver, BRW Helsingfors 1963. Unik. | 280 EUR |
| 318 | Vivianna Torun Bülow-Hübe, ARMBANDSUR, "Vivianna Watch" Limited edition No 21/100 for Georg Jensen. Danmark 2004. | Återrop |
| 319 | Saara Hopea, SLIPS / BOLA, silver, agat, läder, Ossian Hopea Borgå 1977. | 550 EUR |
| 320 | Saara Hopea, RING, 916 silver, Ossian Hopea, Porvoo 1966. | 500 EUR |
| 321 | Vivianna Torun Bülow-Hübe, ARMRING, silver, rökkvarts, Vivianna Torun Bülow-Hübe, franska stämplar. | 1 300 EUR |
| 322 | Elis Kauppi, HALSSMYCKE, sterling silver, aventurinkvarts, Kupittaan Kulta 1972. | 440 EUR |
| 323 | Elis Kauppi, HALSSMYCKE, sterling silver, Kupittaan Kulta Åbo 1971. | 200 EUR |
| 324 | Zoltan Popovits, ARMSMYCKE "Glacier" sterling silver, Lapponia 1973. | 220 EUR |
| 325 | Elis Kauppi, RING, sterling silver, aventurinkvarts, Kupittaan Kulta. Finska exportstämplar. | Återrop |
| 326 | Elis Kauppi, HALSSMYCKE, sterling silver, rökkvarts, Kupittaan Kulta. Export stämplar. | Återrop |
| 327 | Helge Dahlman, MOTIV FRÅN HELSINGFORS. | 580 EUR |
| 328 | Tapani Raittila, UTSIKT ÖVER HELSINGFORS. | 2 400 EUR |
| 329 | Tapani Raittila, VY FRÅN SKATUDDEN. | 1 800 EUR |
| 330 | Sigrid Schauman, STRANDVÄG. | 3 000 EUR |
| 331 | Anitra Lucander, LANDSKAP. | 2 200 EUR |
| 332 | Ulla Malm, HANDEN PÅ HJÄRTAT. | Återrop |
| 333 | Eva Cederström, "STILLEBEN". | 3 000 EUR |
| 334 | Per Stenius, STADSVY. | 800 EUR |
| 335 | Håkan Brunberg, UGGLEFAMILJEN. | 1 550 EUR |
| 336 | Gunilla Kihlman, "LÖVBRAND I SKÄRGÅRDEN". | 650 EUR |
| 337 | Håkan Brunberg, SUSANNA I BADET. | Återrop |
| 338 | Håkan Brunberg, KEJSARENS BESÖK. | 1 300 EUR |
| 339 | Rafael Wardi, TRÄD. | 2 400 EUR |
| 340 | ALPO JAAKOLA, olja på duk, signerad och daterad -75. | Återrop |
| 341 | Ahti Lavonen, "SKOGSKANT". | 750 EUR |
| 342 | Alpo Jaakola, "LÄMNANDE SHAMANER". | 2 600 EUR |
| 343 | Sakari Marila, "SOMMAREN III". | 600 EUR |
| 344 | Sakari Marila, "SOMMAREN I". | 600 EUR |
| 345 | PAAVO PELVO, akryl på duk, signerad och daterad -85. | Återrop |
| 346 | Christina Snellman, VÅRLANDSKAP. | 720 EUR |
| 347 | Heikki Somersalo, "WATUSI". | 1 100 EUR |
| 348 | ANITA SNELLMAN, olja på duk, signerad och daterad 56. | Återrop |
| 349 | Juha Soisalo, "DRÖMSPEL". | 600 EUR |
| 350 | Ahti Susiluoto, ABSTRAKT. | 1 400 EUR |
| 351 | Unto Koistinen, MAMMA OCH BARN. | 2 000 EUR |
| 352 | REINO HIETANEN, blandteknik, signerad. | Återrop |
| 353 | Kimmo Kaivanto, "RENGBÅGE". | 3 000 EUR |
| 354 | Tove Jansson, MUMINTROLL PÅ RESA. | 6 000 EUR |
| 355 | Tove Jansson, STILLEBEN MED FRUKT OCH TULPANER. | 8 000 EUR |
| 356 | Tove Jansson, MÅLARSKOLAN. | 3 500 EUR |
| 357 | Tove Jansson, "HUS I FLORENS". | 2 700 EUR |
| 358 | TOVE JANSSON, teckning, signerad, märkt Frankfurt Oder och daterad -34. | Återrop |
| 359 | Tove Jansson, PARKMOTIV FRÅN PARIS. | 900 EUR |
| 360 | Tove Jansson, GATUSCEN. | 1 100 EUR |
| 361 | TOVE JANSSON, teckning, signerad, märkt Vowinkel och daterad -34. | Återrop |
| 362 | Tove Jansson, UTSIKT FRÅN FRANKRIKE. | 830 EUR |
| 363 | TOVE JANSSON, teckning, signerad och daterad -34. | Återrop |
| 364 | Lars-Gunnar Nordström, KOMPOSITION. | 14 500 EUR |
| 365 | PAUL OSIPOW, akryl på papper, signerad och daterad -75. | Återrop |
| 366 | Paul Osipow, KOMPOSITION. | 1 400 EUR |
| 367 | Göran Augustson, KOMPOSITION. | 1 250 EUR |
| 368 | LARS HOLMSTRÖM, akryl på duk, signerad och daterad -88. | Återrop |
| 369 | Lars-Gunnar Nordström, KOMPOSITION. | 10 600 EUR |
| 370 | OLE KANDELIN, olja på pannå, signerad och daterad -46. | Återrop |
| 371 | Paul Osipow, KOMPOSITION PÅ BRUNT. | 600 EUR |
| 372 | PAUL OSIPOW, olja på papper, signerad och daterad -89. | Återrop |
| 373 | Paul Osipow, KOMPOSITION. | 2 800 EUR |
| 374 | Lars-Gunnar Nordström, "DIMENSIONELL FUNKTION". | 17 000 EUR |
| 375 | Lauri Ahlgrén, "ORGANISMENS CHANS". | 5 600 EUR |
| 376 | Lauri Ahlgrén, "DALLRANDE FIGUR PÅ LJUS BAKGRUND". | 3 800 EUR |
| 377 | Lauri Ahlgrén, "ORGANISMENS BEVÅG". | Återrop |
| 378 | JUHANI LINNOVAARA, serigrafi, signerad och numrerad 84/100. | Återrop |
| 379 | UNTO KOISTINEN, olja på papp-pannå, signerad och daterad 1960. | Återrop |
| 380 | Leena Luostarinen, BLOMMA. | 4 200 EUR |
| 381 | Juhani Linnovaara, "DEN SISTA AV SITT SLAG". | 9 500 EUR |
| 382 | Marjatta Tapiola, "KÄKBEN". | 1 100 EUR |
| 383 | Leena Luostarinen, LEOPARDER. | 2 800 EUR |
| 384 | ANITRA LUCANDER, olja på duk, signerad. | Återrop |
| 385 | Ulla Malm, VÄNNEN. | Återrop |
| 386 | Anitra Lucander, KONSERT. | 6 200 EUR |
| 387 | Leena Luostarinen, "OFELIAS DÖD I". | 6 000 EUR |
| 388 | Leena Luostarinen, "OFELIAS DÖD II". | 9 000 EUR |
| 389 | Anitra Lucander, "HÄGRING". | 4 000 EUR |
| 390 | Lennart Segerstråle, "I TRÄDGÅRDEN". | 1 500 EUR |
| 391 | Rafael Wardi, TILLSAMMANS. | Återrop |
| 392 | LEENA LUOSTARINEN, akvarell på papper, signerad. | Återrop |
| 393 | LEENA LUOSTARINEN, akvarell, signerad och daterad -80. | Återrop |
| 394 | Reidar Särestöniemi, SOLNEDGÅNG. | Återrop |
| 395 | Birgitta Ara, DEN OBERÖRDA. | 3 000 EUR |
| 396 | Kimmo Pyykkö, "JOKERN". | 4 000 EUR |
| 397 | Taisto Martiskainen, IMATRAS MÖ. | Återrop |
| 398 | Arvo Siikamäki, ROP. | 400 EUR |
| 399 | Juhani Harri, YXA OCH STOLRYGG. | 2 000 EUR |
| 400 | Leila Hietala, KLÄTTRARE. | 410 EUR |
| 401 | Aarno Salosmaa, KOMPOSITION. | Återrop |
| 402 | Timo Solin, "UPPÅT". | 16 500 EUR |
| 403 | EINO RUUTSALO, akryl på duk, signerad och daterad -86. | Återrop |
| 404 | Olavi Vaarula, "SPÅR EFTER HISTORIER". | Återrop |
| 405 | Aarno Salosmaa, "KOMPOSITION". | 1 000 EUR |
| 406 | Esko Tirronen, MOLN. | 800 EUR |
| 407 | Otto Mäkilä, FORMER. | 3 100 EUR |
| 408 | Olli Lyytikäinen, "UTAN TITEL". | Återrop |
| 409 | Olli Lyytikäinen, "SJÄLVPORTRÄTT". | 1 500 EUR |
| 410 | JUHANA BLOMSTEDT, KOMPOSITION. | Återrop |
| 411 | Rafael Wardi, LANDSKAP FRÅN STORA RÄNTAN. | Återrop |
| 412 | Rafael Wardi, TRÄHÄST. | Återrop |