Madeleine Pyk – en samling F769

Modern Masters Helsinki

Auktion online: 5–17 april.

19 föremål
YRJÖ KUKKAPURO, bord, "Saturnus", Haimi  1970-tal.
Klubbat pris
720 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
TAPIO WIRKKALA, soffbord, Asko, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
1 200 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
ALVAR AALTO, bord, modell 82, Artek 1900-talets mitt.
Klubbat pris
320 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
YRJÖ KUKKAPURO, bord "Saturnus" 659, Haimi 1970-luku.
Klubbat pris
280 EUR
Utropspris
200 - 400 EUR
ALVAR AALTO, BORD.
ALVAR AALTO, BORD.
Klubbat pris
7 803 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR