Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285

Japanese Works of Art

Japanskt konsthantverk har länge fascinerat samlare och inredningsentusiaster världen över. I vår exklusiva temaauktion Japanese Works of Art har Bukowskis handplockat objekt från Edoperioden fram till 1900-talet. I denna upplaga har vi även glädjen att presentera föremål med proveniens från Eskil Artberg (1886–1974), medgrundare av den legendariska antikhandeln Japanska Magasinet. Affären, som öppnade 1909 i hjärtat av Stockholm, blev snabbt en ikon tack vare Eskil och hans bror John Artberg (1878–1933). Här handlade många kända svenska konstnärer som till exempel Einar Jolin och Albert Engström. Många av våra mest respekterade institutioner köpte också in föremål från Japanska magasinet som nu ingår i deras prestigefyllda samlingar. Botanisera bland konst, inredning och samlarföremål av högsta kvalité – här finns något för både samlare och inredare.

Se vad vi söker och kontakta oss för värdering ›