Fat, porslin, Kina, sen Qingdynasti / tidigt 1900.
Konturerat bräm. Dekor i famille rose med motiv av fjärilar i blommande trädgård med orkidé, prunus, krysantemum och bambu. Bär Daoguangs märke i järnoxidrött men senare. Diameter 18,3 cm.
Två kantsprickor. Slitage.
Proveniens
Daoguang
Vi har de högsta slutpriserna i Norden. Kontakta oss.