Spegel, omkring år 1800, Sengustaviansk.

Förgylld. Rakt krön med dekor av bland annat fleuron och pärlbård. Tudelat, fasettslipat glas. Höjd 87,5, bredd 67,5 cm.

Slitage. Märken. Torrsprickor. Skadat glas. Senare förgyllning. Omarbetad.

Utropspris
6 000 SEK
Jan Ekman
Jan Ekman
+46 (0)70 267 09 23