Avbildad sittandes på en hög tron, med en hög kalebassformad ushnisha, högt placerade ögonbryn, något böjd näsa, ingraverade detaljer på dräkten. Höjd 20 cm.
Förgyllningen med slitage.
Purchased by a Swedish collector of buddhist art from Jonathan Tucker, Bury Street, London, Asian Art Resources. According to Mr Tucker he acquired it in Germany in the early 1980's.