Ingmar Bergman H022

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1Okänd konstnär 17/1800-tal, "Den sonderbrädte Laterna=Magica"27 000 SEK
2MATBORD, "Alvaret", Carl Malmsten. Formgivet 1944.19 000 SEK
3STOLAR, 6 stycken. "Själevad", Carl Malmsten. Modellen formgiven 1944.18 500 SEK
4MATBORD, "Alvaret", Carl Malmsten. Formgivet 1944.21 000 SEK
5STOLAR, 6 stycken. "Själevad". Carl Malmsten. Modellen formgiven 1944.24 000 SEK
6BESTICKSUPPSÄTTNING, 102 delar. 102 delar. "Mitra". Gundorph Albertus för Georg25 000 SEK
7TESERVIS, 22 delar, "Kobolt", formgiven av Karin Björqvist, Gustavsberg 1958-72.15 000 SEK
8MATSERVIS, 76 delar. "Vardag", Gustavsberg. Formgiven av Karin Björquist, 1955.6 200 SEK
9VITVINSGLAS, 10 st.10 500 SEK
10SKÅL på FOT, 17 stycken.14 000 SEK
11ÖLGLAS, 12 st, "Ruben", formgivna av Signe Persson-Melin,15 000 SEK
12LJUSSTAKAR, ett par. Tenn. Edvin Ollers, Schröder och Olsson, Stockholm30 000 SEK
13OKÄND KONSTNÄR, 1800-TAL. Gravyr. "La Manie de la Danse". 1809.31 000 SEK
14BRICKA. Silver. C.G. Hallberg, Stockholm 1941.13 000 SEK
15PARTI SILVER, 6 delar. Kaffeservis och 3 fat.15 000 SEK
16GÖRAN WASSBERG, skulpturer, 4 st.15 000 SEK
17OKÄND KONSTNÄR, skulptur. Lergods. Huvud. Signerad C-O Avén och numrerad IX.31 000 SEK
18FÅTÖLJER MED FOTPALL, 2 st. 1900-talets andra hälft. Grön manchester.31 000 SEK
19LAMPBORD, 1960-tal. Teak. Märkt Seffle.6 000 SEK
20FÅTÖLJ, 1900-talets andra hälft.15 000 SEK
21DANSDOCKA. Indien/Sri Lanka.16 000 SEK
22GOLVARMATUR, Carl Malmsten.12 500 SEK
23BORDSARMATUR. 1960/70-tal.8 500 SEK
24FOTOREPRODUKTION. Porträtt av Victor Sjöström.29 000 SEK
25KARMSTOL. "Arkitekten". Carl Malmsten.21 000 SEK
26FOTOGRAFI. Ingmar Bergman och Igor Stravinskij, 1961.26 000 SEK
27FOTOGRAFI. Ingmar Bergman och Igor Stravinskij, 1961.27 000 SEK
28FILMAFFISCH. "Fanny och Alexander".22 000 SEK
29TEATERAFFISCH. "Vintersagan", Dramaten.22 000 SEK
30MARGUERITE DURAS, I röd originalbox.3 200 SEK
31OKÄND KONSTNÄR. Oljemålning. Clown. Signerad AH -98.36 000 SEK
32OKÄND KONSTNÄR, 1900-tal. Skulptur. Huvud.62 000 SEK
33SPRATTELGUBBE,29 000 SEK
34FIASPEL. PS Toys AB, Roma Kloster.15 500 SEK
35FÅTÖLJ MED FOTPALL, "Lounge Chair", formgiven av Charles & Ray Eames.115 000 SEK
36LÄSBORD, 1900-talets andra hälft.15 500 SEK
37William Hogarth, "Southwark fair"52 000 SEK
38MODELL av DRAMATISKA TEATERN. Skala 1:50.1 025 000 SEK
39Edvard Munch, "August Strindberg"540 000 SEK
39AAugust Strindberg, Egenhändigt skrivet och undertecknat brev.50 000 SEK
40GOLVUR. England, 1700-tal. Av Francis Redstall, Overton.310 000 SEK
41TEVAGN, 1900-talets andra hälft.12 000 SEK
42JARDINIERE, 1900-tal. Koppar och mässing.7 500 SEK
43GRÖTSKÅL med LOCK, tenn. Sannolikt Carl Logren, Falun 1766.16 000 SEK
44KIKARE. Noctovist.14 000 SEK
45KITTEL med STÄLL, koppar.10 500 SEK
46ELDGAFFEL. 1900-tal. Trä och järn.16 000 SEK
47GOLVLJUSSTAKAR, 3 st, "Lighthouse", formgivna av Oiva Toikka, Nuutajärvi21 000 SEK
48FÅTÖLJ, Josef Frank för Firma Svenskt Tenn.21 000 SEK
49ÖRONLAPPSFÅTÖLJ. "Häggbom", Carl Malmsten. Formgiven 1958.36 000 SEK
50SOFFOR, 2 st, 1900-talets andra hälft.35 000 SEK
51KUDDAR,3 st. 1900-tal. Kelimmönstrade.7 000 SEK
52BONADSMÅLNING. Tillskriven Per Svensson i Duvhult. Gästabudsscen.30 000 SEK
53BONADSMÅLNING. Småland, 17-1800-tal. Jona och valfisken.210 000 SEK
54GOLVARMATURER, ett par. 1900-talets andra hälft.25 000 SEK
55SATSBORD, tre delar. "Släden", Carl Malmsten. Modellen formgiven 1948.85 000 SEK
56BORDSARMATUR, 1960-tal. Lergods.10 500 SEK
57MATTA. "Bankrabatten grön ". Grov flossa. Signerad AB MMF BN62 000 SEK
58MATTA. "Violetta gul". Tät rya. Signerad AB MMF BN40 000 SEK
59GUNGSTOL. 1900-tal.23 000 SEK
60FÅTÖLJ, "Safari Chair", formgiven av Kaare Klint.42 000 SEK
61KERSTIN HEDEBY-PAWLO "Misantropen"17 000 SEK
62SKÅP. Senbarock, 1700-tal.220 000 SEK
63STOP, tenn. Av Sven Ekström, Norrköping 1848.6 000 SEK
64STOP, tenn. 1808.14 000 SEK
65William Hogarth, "Beer street"105 000 SEK
66SATSBORD, tre delar. "Släden", Carl Malmsten. Modellen formgiven 1948.56 000 SEK
67BORDSARMATUR. 1970-tal. Glas. Etikettmärkt Kosta.9 000 SEK
68RANDI FISHER "Bråk på bron"195 000 SEK
69GOLVVAS, lergods. Danmark, 1950-60-tal.5 500 SEK
70BÅLSKÅL. "Iris", Rörstrand.14 500 SEK
71BÅLSKÅL. Porslin, Kina. 1900-tal.36 000 SEK
72GOLVARMATUR, "Staken", Carl Malmsten.14 000 SEK
73SKRIVBORD, "Arkitekten", Carl Malmsten160 000 SEK
74SKRIVSTOL, 1900-tal. Ek och metall. Stoppad sits och rygg. Femdelad centralfot16 000 SEK
74APapperskorg,11 000 SEK
75VAS, "Janushuvud", formvien av Anna Petrus, Firma Svenskt Tenn 1965.31 000 SEK
76FIGUR, brons. Asien. Gudom.48 000 SEK
77SKRIVBORDSARMATUR, 1960-70-tal.16 500 SEK
78BREVKNIV. Silver. Sterling. Ray Urban, Stockholm 1976.38 000 SEK
79BLÄDDERBOK, "FLIP-BOOK", 1900-talets första hälft.34 000 SEK
80TÄRNINGSSET, Georg Jensen.75 000 SEK
81STOPPUR, 2 st. 1900-talets senare del.82 000 SEK
82LÄSBORD, 1960-70-tal.38 000 SEK
83HÄNGE, glas, Erik Höglund, Boda.28 000 SEK
84NILS GUNNAR ZANDER Får62 000 SEK
85Kerstin Hedeby-Pawlo, Komposition.54 000 SEK
87KÄPPAR, 2 st. Trä.54 000 SEK
88FOTOGRAFI. Irving Penn, Porträtt av Ingmar Bergman 1964520 000 SEK
89FOTOGRAFI. Porträtt av Sven Nyqvist.84 000 SEK
90FÅTÖLJ MED FOTPALL, "Lounge Chair", formgiven av Charles & Ray Eames.130 000 SEK
91FILMDUK. "Self-recta" Cine screen, England.13 500 SEK
92SKIVSAMLING, Bestående av vinyl-LP samt cd skivor. Övervägande klassisk musik.72 000 SEK
93STEREOANLÄGGNING. Bestående av JVC skivspelare, Sony förstärkare samt högtalare.98 000 SEK
94SKÅP samt SOFFBORD, 1950/60-tal.18 000 SEK
95FÅTÖLJ, 1900-talets andra hälft.22 000 SEK
96GOLVARMATUR, 1900-talets andra hälft.37 000 SEK
97SKRIVBORD, "Arkitekten", Carl Malmsten. Modellen formgiven 1951.72 000 SEK
98KARMSTOL, "Arkitekten", Carl Malmsten. Modellen formgiven 1951.9 500 SEK
99BORDSARMATUR. "Bumling". Formgiven av Anders Pehrson, Ateljé Lyktan, Åhus.13 000 SEK