Ingmar Bergman H022

Ladda ner som PDF

Slutpriser

Nr.FöremålSlutpris
inkl. köparprovision
1Okänd konstnär 17/1800-tal, "Den sonderbrädte Laterna=Magica"32 400 SEK
2MATBORD, "Alvaret", Carl Malmsten. Formgivet 1944.22 800 SEK
3STOLAR, 6 stycken. "Själevad", Carl Malmsten. Modellen formgiven 1944.22 200 SEK
4MATBORD, "Alvaret", Carl Malmsten. Formgivet 1944.25 200 SEK
5STOLAR, 6 stycken. "Själevad". Carl Malmsten. Modellen formgiven 1944.28 800 SEK
6BESTICKSUPPSÄTTNING, 102 delar. 102 delar. "Mitra". Gundorph Albertus för Georg30 000 SEK
7TESERVIS, 22 delar, "Kobolt", formgiven av Karin Björqvist, Gustavsberg 1958-72.18 000 SEK
8MATSERVIS, 76 delar. "Vardag", Gustavsberg. Formgiven av Karin Björquist, 1955.7 440 SEK
9VITVINSGLAS, 10 st.12 600 SEK
10SKÅL på FOT, 17 stycken.16 800 SEK
11ÖLGLAS, 12 st, "Ruben", formgivna av Signe Persson-Melin,18 000 SEK
12LJUSSTAKAR, ett par. Tenn. Edvin Ollers, Schröder och Olsson, Stockholm36 000 SEK
13OKÄND KONSTNÄR, 1800-TAL. Gravyr. "La Manie de la Danse". 1809.37 200 SEK
14BRICKA. Silver. C.G. Hallberg, Stockholm 1941.15 600 SEK
15PARTI SILVER, 6 delar. Kaffeservis och 3 fat.18 000 SEK
16GÖRAN WASSBERG, skulpturer, 4 st.18 750 SEK
17OKÄND KONSTNÄR, skulptur. Lergods. Huvud. Signerad C-O Avén och numrerad IX.38 750 SEK
18FÅTÖLJER MED FOTPALL, 2 st. 1900-talets andra hälft. Grön manchester.37 200 SEK
19LAMPBORD, 1960-tal. Teak. Märkt Seffle.7 200 SEK
20FÅTÖLJ, 1900-talets andra hälft.18 000 SEK
21DANSDOCKA. Indien/Sri Lanka.19 200 SEK
22GOLVARMATUR, Carl Malmsten.15 000 SEK
23BORDSARMATUR. 1960/70-tal.10 200 SEK
24FOTOREPRODUKTION. Porträtt av Victor Sjöström.34 800 SEK
25KARMSTOL. "Arkitekten". Carl Malmsten.25 200 SEK
26FOTOGRAFI. Ingmar Bergman och Igor Stravinskij, 1961.31 200 SEK
27FOTOGRAFI. Ingmar Bergman och Igor Stravinskij, 1961.32 400 SEK
28FILMAFFISCH. "Fanny och Alexander".26 400 SEK
29TEATERAFFISCH. "Vintersagan", Dramaten.26 400 SEK
30MARGUERITE DURAS, I röd originalbox.3 840 SEK
31OKÄND KONSTNÄR. Oljemålning. Clown. Signerad AH -98.45 000 SEK
32OKÄND KONSTNÄR, 1900-tal. Skulptur. Huvud.77 500 SEK
33SPRATTELGUBBE,34 800 SEK
34FIASPEL. PS Toys AB, Roma Kloster.18 600 SEK
35FÅTÖLJ MED FOTPALL, "Lounge Chair", formgiven av Charles & Ray Eames.138 000 SEK
36LÄSBORD, 1900-talets andra hälft.18 600 SEK
37William Hogarth, "Southwark fair"62 400 SEK
38MODELL av DRAMATISKA TEATERN. Skala 1:50.1 269 020 SEK
39Edvard Munch, "August Strindberg"674 344 SEK
39AAUGUST STRINDBERG, Egenhändigt skrivet och undertecknat brev.60 000 SEK
40GOLVUR. England, 1700-tal. Av Francis Redstall, Overton.372 000 SEK
41TEVAGN, 1900-talets andra hälft.14 400 SEK
42JARDINIERE, 1900-tal. Koppar och mässing.9 000 SEK
43GRÖTSKÅL med LOCK, tenn. Sannolikt Carl Logren, Falun 1766.19 200 SEK
44KIKARE. Noctovist.16 800 SEK
45KITTEL med STÄLL, koppar.12 600 SEK
46ELDGAFFEL. 1900-tal. Trä och järn.19 200 SEK
47GOLVLJUSSTAKAR, 3 st, "Lighthouse", formgivna av Oiva Toikka, Nuutajärvi25 200 SEK
48FÅTÖLJ, Josef Frank för Firma Svenskt Tenn.25 200 SEK
49ÖRONLAPPSFÅTÖLJ. "Häggbom", Carl Malmsten. Formgiven 1958.43 200 SEK
50SOFFOR, 2 st, 1900-talets andra hälft.42 000 SEK
51KUDDAR,3 st. 1900-tal. Kelimmönstrade.8 400 SEK
52BONADSMÅLNING. Tillskriven Per Svensson i Duvhult. Gästabudsscen.36 000 SEK
53BONADSMÅLNING. Småland, 17-1800-tal. Jona och valfisken.252 000 SEK
54GOLVARMATURER, ett par. 1900-talets andra hälft.30 000 SEK
55SATSBORD, tre delar. "Släden", Carl Malmsten. Modellen formgiven 1948.102 000 SEK
56BORDSARMATUR, 1960-tal. Lergods.12 600 SEK
57MATTA. "Bankrabatten grön ". Grov flossa. Signerad AB MMF BN74 400 SEK
58MATTA. "Violetta gul". Tät rya. Signerad AB MMF BN48 000 SEK
59GUNGSTOL. 1900-tal.27 600 SEK
60FÅTÖLJ, "Safari Chair", formgiven av Kaare Klint.50 400 SEK
61KERSTIN HEDEBY-PAWLO "Misantropen"21 250 SEK
62SKÅP. Senbarock, 1700-tal.264 000 SEK
63STOP, tenn. Av Sven Ekström, Norrköping 1848.7 200 SEK
64STOP, tenn. 1808.16 800 SEK
65William Hogarth, "Beer street"126 000 SEK
66SATSBORD, tre delar. "Släden", Carl Malmsten. Modellen formgiven 1948.67 200 SEK
67BORDSARMATUR. 1970-tal. Glas. Etikettmärkt Kosta.10 800 SEK
68RANDI FISHER "Bråk på bron"243 750 SEK
69GOLVVAS, lergods. Danmark, 1950-60-tal.6 600 SEK
70BÅLSKÅL. "Iris", Rörstrand.17 400 SEK
71BÅLSKÅL. Porslin, Kina. 1900-tal.43 200 SEK
72GOLVARMATUR, "Staken", Carl Malmsten.16 800 SEK
73SKRIVBORD, "Arkitekten", Carl Malmsten192 000 SEK
74SKRIVSTOL, 1900-tal. Ek och metall. Stoppad sits och rygg. Femdelad centralfot19 200 SEK
74APapperskorg,13 200 SEK
75VAS, "Janushuvud", formvien av Anna Petrus, Firma Svenskt Tenn 1965.37 200 SEK
76FIGUR, brons. Asien. Gudom.57 600 SEK
77SKRIVBORDSARMATUR, 1960-70-tal.19 800 SEK
78BREVKNIV. Silver. Sterling. Ray Urban, Stockholm 1976.45 600 SEK
79BLÄDDERBOK, "FLIP-BOOK", 1900-talets första hälft.40 800 SEK
80TÄRNINGSSET, Georg Jensen.90 000 SEK
81STOPPUR, 2 st. 1900-talets senare del.98 400 SEK
82LÄSBORD, 1960-70-tal.45 600 SEK
83HÄNGE, glas, Erik Höglund, Boda.33 600 SEK
84NILS GUNNAR ZANDER Får77 500 SEK
85KERSTIN HEDEBY-PAWLO, Komposition.67 500 SEK
87KÄPPAR, 2 st. Trä.64 800 SEK
88FOTOGRAFI. Irving Penn, Porträtt av Ingmar Bergman 1964624 000 SEK
89FOTOGRAFI. Porträtt av Sven Nyqvist.100 800 SEK
90FÅTÖLJ MED FOTPALL, "Lounge Chair", formgiven av Charles & Ray Eames.156 000 SEK
91FILMDUK. "Self-recta" Cine screen, England.16 200 SEK
92SKIVSAMLING, Bestående av vinyl-LP samt cd skivor. Övervägande klassisk musik.86 400 SEK
93STEREOANLÄGGNING. Bestående av JVC skivspelare, Sony förstärkare samt högtalare.117 600 SEK
94SKÅP samt SOFFBORD, 1950/60-tal.21 600 SEK
95FÅTÖLJ, 1900-talets andra hälft.26 400 SEK
96GOLVARMATUR, 1900-talets andra hälft.44 400 SEK
97SKRIVBORD, "Arkitekten", Carl Malmsten. Modellen formgiven 1951.86 400 SEK
98KARMSTOL, "Arkitekten", Carl Malmsten. Modellen formgiven 1951.11 400 SEK
99BORDSARMATUR. "Bumling". Formgiven av Anders Pehrson, Ateljé Lyktan, Åhus.15 600 SEK