Ulla och Curt Jonasons samling av svensk 1900-tals keramik, Stockholm H033

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
401GUNNAR NYLUND Snäcka, Rörstrand.10 000 SEK
402GUNNAR NYLUND Snäcka, Rörstrand.4 800 SEK
403GUNNAR NYLUND Snäcka, Rörstrand.6 000 SEK
404GUNNAR NYLUND, Skål, Rörstrand.2 400 SEK
405GUNNAR NYLUND Tigerhuvud, Rörstrand.6 500 SEK
406GUNNAR NYLUND Vattenbärerska, Rörstrand.1 600 SEK
407GUNNAR NYLUND Gasellhuvud, Rörstrand.8 000 SEK
408GUNNAR NYLUND Figuriner, 2 st, Rörstrand.2 000 SEK
409GUNNAR NYLUND Figuriner, 3 st, Rörstrand.1 400 SEK
410GUNNAR NYLUND Mandarinand, Rörstrand.1 700 SEK
411GUNNAR NYLUND Kamel, Rörstrand.3 400 SEK
412GUNNAR NYLUND Giraff, Rörstrand.1 600 SEK
413GUNNAR NYLUND Apa, Rörstrand.2 600 SEK
414GUNNAR NYLUND, Figuriner, 3 st, Rörstrand.1 100 SEK
415GUNNAR NYLUND Figuriner, 2 st, Rörstrand.2 800 SEK
416WILHELM KÅGE Urna, Gustavsberg studio 1957.46 000 SEK
417WILHELM KÅGE Vas på fot, Gustavsberg studio 1957.15 000 SEK
418WILHELM KÅGE Vas, Gustavsberg studio 1950-tal.6 000 SEK
419WILHELM KÅGE Vas, Gustavsberg studio 1950-tal.6 500 SEK
420WILHELM KÅGE Vas, i form av drakfisk, Gustavsberg studio 1955.40 000 SEK
421WILHELM KÅGE Vas, Gustavsberg Studio 1936.3 200 SEK
422WILHELM KÅGE Vas, Gustavsberg studio 1950.5 200 SEK
423SKÅL, stengods, Farstagods, Wilhelm Kåge, Gustavsberg studio 1960.Återrop
424WILHELM KÅGE Skålfat, Gustavsberg Studio 1951.4 500 SEK
425WILHELM KÅGE Skål, Gustavsberg studio 1958.2 400 SEK
426WILHELM KÅGE Vas, Gustavsberg studio 1955.13 000 SEK
427WILHELM KÅGE Vas, Gustavsberg studio 1955.7 000 SEK
428WILHELM KÅGE Vas, Gustavsberg studio 1956.11 000 SEK
429WILHELM KÅGE Skål, Gustavsberg studio 1956.4 200 SEK
430WILHELM KÅGE Vas och skål, Gustavsberg studio, skålen daterad 1951.2 600 SEK
431WILHELM KÅGE Vas, Gustavsberg studio 1956.3 500 SEK
432WILHELM KÅGE Vas, Gustavsberg studio 1957.10 500 SEK
433WILHELM KÅGE Vas, Gustavsberg studio 1957.6 500 SEK
434WILHELM KÅGE Vas, Gustavsberg studio 1957.15 000 SEK
435WILHELM KÅGE Vas, Gustavsberg studio 1957.9 000 SEK
436WILHELM KÅGE Vas, Gustavsberg 1940.17 000 SEK
437WILHELM KÅGE Vas, Gustavsberg studio 1955.8 000 SEK
438WILHELM KÅGE Vas, Gustavsberg studio 1955.33 000 SEK
439WILHELM KÅGE Vas, Gustavsberg studio 1958.7 000 SEK
440WILHELM KÅGE Vas, Gustavsberg studio 1952.8 000 SEK
441WILHELM KÅGE Fat på fot, Gustavsberg studio 1951.2 800 SEK
442WILHELM KÅGE Skål, Gustavsberg studio 1936.5 600 SEK
443WILHELM KÅGE Vas, Gustavsberg studio 1959.23 000 SEK
444WILHELM KÅGE Vas, Gustavsberg studio 1959.34 000 SEK
445WILHELM KÅGE Vas, Gustavsberg studio 1949.5 000 SEK
446WILHELM KÅGE Vas, Gustavsberg studio 1960.54 000 SEK
447WILHELM KÅGE Skål, Gustavsberg studio 1954.3 800 SEK
448WILHELM KÅGE Skålfat, Gustavsberg 1936.7 400 SEK
449WILHELM KÅGE Vas, Gustavsberg studio, sannolikt 1950-tal.14 500 SEK
450WILHELM KÅGE Vaser, 2 st, Gustavsberg studio ca 1951.12 500 SEK
451WILHELM KÅGE Urna, Gustavsberg studio 1959.60 000 SEK
452WILHELM KÅGE Urna med lock, Gustavsberg studio 1959.9 000 SEK
453WILHELM KÅGE Skål på fot, Gustavsberg studio 1959.17 000 SEK
454WILHELM KÅGE Skål på fot, Gustavsberg studio 1960.4 300 SEK
455WILHELM KÅGE Fat, Gustavsberg studio 1957.3 200 SEK
456WILHELM KÅGE Vas, Gustavsberg studio 1952.4 000 SEK
457WILHELM KÅGE Vas/skål, Gustavsberg studio 1956.21 000 SEK
458WILHELM KÅGE Fat, 3 st, Gustavsberg studio 1939-40, 1958.2 400 SEK
459WILHELM KÅGE Skål på fot, Gustavsberg studio 1950-tal.7 100 SEK
460WILHELM KÅGE Skål, Gustavsberg studio 1946.2 800 SEK
461WILHELM KÅGE Vas, Gustavsberg studio 1959.8 500 SEK
462WILHELM KÅGE Fat, Gustavsberg studio 1951.5 500 SEK
463WILHELM KÅGE Fat, Gustavsberg studio 1951.5 000 SEK
464WILHELM KÅGE Drake, Gustavsberg ca 1940.23 000 SEK
465WILHELM KÅGE Vas, "Cintra", Gustavsberg 1940.2 600 SEK
466WILHELM KÅGE Vaser, 2 st och skål, "Guldsurrea", Gustavsberg studio 1950-tal.7 300 SEK
467WILHELM KÅGE Drakvalp, Gustavsberg ca 1940.12 500 SEK
468WILHELM KÅGE Drakvalp, Gustavsberg ca 1940.8 000 SEK
469WILHELM KÅGE Drakvalp, Gustavsberg studio ca 1940.12 500 SEK
470URNA MED LOCK, keramik, Argenta, Wilhelm Kåge Gustavsberg 1931.Återrop
471WILHELM KÅGE Vas och tobaksburk, Gustavsberg.2 800 SEK
472BERNDT FRIBERG Vas, Gustavsberg studio 1962.42 000 SEK
473BERNDT FRIBERG Vaser, 2 st, Gustavsberg studio 1960 och 1964.21 000 SEK
474BERNDT FRIBERG Vas, Gustavsberg 1960.13 000 SEK
475BERNDT FRIBERG Vas, Gustavsberg 1960.8 500 SEK
476BERNDT FRIBERG Vas, Gustavsberg 1965.4 700 SEK
477BERNDT FRIBERG Vas, Gustavsberg studio 1965.7 500 SEK
478BERNDT FRIBERG Vaser, 2 st och skål, Gustavsberg studio 1951-65.9 500 SEK
479BERNDT FRIBERG Miniatyrer 6 st, Gustavsberg studio 1960-tal.15 500 SEK
480BERNDT FRIBERG Vas, Gustavsberg studio 1961.3 600 SEK
481BERNDT FRIBERG Vas samt skålar 3 st, Gustavsberg studio 1940-50-tal.13 500 SEK
482BERNDT FRIBERG Miniatyrvaser, 5 st, Gustavsberg studio 1960-tal.15 500 SEK
483BERNDT FRIBERG Miniatyrer, 5 st, Gustavsberg 1950/60-tal.7 000 SEK
484BERNDT FRIBERG Skål samt vaser, 4 st, Gustavsberg 1960-70-tal.8 300 SEK
485BERNDT FRIBERG Miniatyrer, 5 st, Gustavsberg studio 1960-tal.8 000 SEK
486BERNDT FRIBERG Skålar, 3 st samt vas, Gustavsberg studio 1954-1976.9 500 SEK
487STIG LINDBERG Vaser 2 st, Gustavsberg studio 1960-1968.6 700 SEK
488STIG LINDBERG Vaser, 2 st, Gustavsberg studio 1964.10 500 SEK
489STIG LINDBERG Skålar, 3 st, Gustavsberg studio 1959-1964.2 400 SEK
490STIG LINDBERG Miniatyrer, 6 st, Gustavsberg studio 1960-70-tal.8 000 SEK
491STIG LINDBERG Miniatyrer, 4 st, Gustavsberg studio 1960-70-tal.4 400 SEK
492STIG LINDBERG Vas, Gustavsberg 1940-50-tal.4 800 SEK
493STIG LINDBERG Tekanna, Gustavsberg studio 1964.4 400 SEK
494STIG LINDBERG Vas, Gustavsberg studio 1964.6 800 SEK
495STIG LINDBERG Vas, Gustavsberg studio 1966.10 500 SEK
496STIG LINDBERG Miniatyrer, 6 st, Gustavsberg studio, 1960-tal.5 500 SEK
497STIG LINDBERG Miniatyrer, 6 st, Gustavsberg studio, 1960-tal.6 300 SEK
498STIG LINDBERG Vaser, 2 st, Gustavsberg studio 1969-1971.11 000 SEK
499STIG LINDBERG Vas, Gustavsberg studio 1963.4 000 SEK
500STIG LINDBERG Vas, Gustavsberg studio 1970.5 500 SEK