Ulla och Curt Jonasons samling av svensk 1900-tals keramik, Stockholm H033

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
501STIG LINDBERG Vas, Gustavsberg studio 1967.5 500 SEK
502STIG LINDBERG Vaser, 2 st samt skål, Gustavsberg studio 1964-1968.1 525 SEK
503STIG LINDBERG Vaser, 2 st, Gustavsberg studio 1972-1981.3 200 SEK
504STIG LINDBERG Vaser, 3 st, Gustavsberg studio 1959-1969.6 000 SEK
505STIG LINDBERG Miniatyrer, 5 st, Gustavsberg studio, 1950-60-tal.3 700 SEK
506STIG LINDBERG Vaser 2 st, Gustavsberg studio 1973-1981.5 000 SEK
507STIG LINDBERG Relief, Gustavsberg.1 900 SEK
508STIG LINDBERG Relief, Gustavsberg.3 400 SEK
509STIG LINDBERG Vaser, 3 st och fat, 2 st, Gustavsberg studio 1940-50-tal.5 600 SEK
510STIG LINDBERG Vas samt skålar, 3 st, "Pungo", Gustavsberg, i serieproduktion 1953-64.2 400 SEK
511STIG LINDBERG Vaser, 4 st, "Reptil", Gustavsberg 1950-tal.5 000 SEK
512STIG LINDBERG Figuriner 3 st, Gustavsberg.1 800 SEK
513LISA LARSON Vas, Gustavsberg studio 1950-tal.1 300 SEK
514LISA LARSON Skulptur, Gustavsberg.8 500 SEK
515ANDERS BRUNO LILJEFORS Vas, Gustavsberg studio 1952.8 500 SEK
516ANDERS BRUNO LILJEFORS Vas, Gustavsberg studio 1952.8 200 SEK
517ANDERS BRUNO LILJEFORS Vaser, 2 st och skål, Gustavsberg studio 1952.4 200 SEK
518ANDERS BRUNO LILJEFORS Skulptur, Gustavsberg studio 1950-tal.3 200 SEK
519ANDERS BRUNO LILJEFORS Skulptur, Gustavsberg studio 1950-tal.3 200 SEK
520ANDERS BRUNO LILJEFORS Skulpturer, 2 st, Gustavsberg studio 1950-tal.3 200 SEK
521ANDERS BRUNO LILJEFORS Skulptur, 1960-tal.2 000 SEK
522BENGT BERGLUND Skulpturer, 2 st, Gustavsberg studio, en daterad 1963.15 500 SEK
523BENGT BERGLUND Skulptur, Gustavsberg studio.9 500 SEK
524BENGT BERGLUND Skulptur, Gustavsberg studio.2 700 SEK
525BENGT BERGLUND Skulpturer, 4 st, Gustavsberg studio.5 500 SEK
526BENGT BERGLUND Skulptur, Gustavsberg studio.7 500 SEK
527BERTIL VALLIEN Skulpturer, 7 st, "Bagdad", Gustavsberg 1960-tal.2 200 SEK
528CARL-HARRY STÅLHANE Vaser, 3 st, Rörstrand.3 500 SEK
529CARL-HARRY STÅLHANE Skål samt vaser, 2 st, Rörstrand.700 SEK
530CARL-HARRY STÅLHANE Vaser, 5 st, Rörstrand.3 300 SEK
531CARL-HARRY STÅLHANE Miniatyrer, 13 st, Rörstrand.4 000 SEK
532CARL-HARRY STÅLHANE Burk samt vaser, 3 st, Rörstrand.1 500 SEK
533CARL-HARRY STÅLHANE Vaser, 4 st, Rörstrand.3 400 SEK
534HARALD SALOMON Naken kvinnofigur, Rörstrand 1944.3 450 SEK
535VILHELM BJERKE PETERSEN Vas, Rörstrand 1952.5 100 SEK
536SIGNE PERSSON-MELIN Tekanna, "Six-sided", Rörstrand.5 400 SEK
537SIGNE PERSSON-MELIN Tekanna, "Kinesen", Rörstrand.6 000 SEK
538SIGNE PERSSON-MELIN Tekanna, Rörstrand.7 000 SEK
539ERICH & INGRID TRILLER Vas, Tobo.6 000 SEK
540INGRID & ERICH TRILLER Vas, Tobo.5 200 SEK
541ERICH & INGRID TRILLER Vaser, 2 st, Tobo.7 400 SEK
542ERICH & INGRID TRILLER Vas, Tobo.2 400 SEK
543ERICH & INGRID TRILLER Skålar, 2 st och skål med lock, Tobo.3 000 SEK
544ERICH & INGRID TRILLER Vaser, 3 st, Tobo.4 400 SEK
545ERICH & INGRID TRILLER Vaser, 3 st, Tobo.3 400 SEK
546TYRA LUNDGREN Fågel.6 500 SEK
547TYRA LUNDGREN Fågel.7 500 SEK
548ÅKE HOLM Skulptur, "Utvisandet ur paradiset", Höganäs 1950-60-tal.7 200 SEK
549YNGVE BLIXT Skål, Höganäs 1951.1 300 SEK
550ROLF PALM Miniatyrvaser, 5 st, Mölle.2 500 SEK
551MARI SIMMULSON Figur, Upsala-Ekeby.19 500 SEK
552HANS HEDBERG Flaska, Biot, Frankrike.4 400 SEK
553PATRICK NORDSTRÖM Urna med lock, Den Kongelige Porcelainsfabrik, Danmark 1922.17 000 SEK
554PATRICK NORDSTRÖM Vas, Den Kongelige Porcelainsfabrik, Danmark 1920-tal.1 500 SEK
555ARNO MALINOWSKI Fontän i form av "Jona och valfisken", Den Kongelige Porcelainsfabrik, Danmark.10 500 SEK
556JAIS NIELSEN Urna med lock, Den Kongelige Porcelainsfabrik, Danmark 1953.3 200 SEK
557NILS THORSSON Vaser, 2 st, "Marselis", Aluminia, Danmark, 1950-tal.2 300 SEK
558MICHAEL SCHILKIN Skulptur, Arabia, Finland.21 000 SEK
559PARTI KERAMIKLITTERATUR 3 band samt 5 häften om Wilhelm Kåge, Åke Holm och Hans Hedberg.1 800 SEK
560PARTI KERAMIKLITTERATUR 7 band samt 4 häften om svensk keramik.1 400 SEK