Made in Sweden H064

Möbler

21 föremål
169. Alvar Aalto, vikskärm, modellnummer 100, Artek, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
170. Mogens Koch, fällstol, CADO, Danmark.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
171. Josef Frank, soffbord "2139", Firma Svenskt Tenn, före 1985.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
174. Bruno Mathsson, sideboard, "MI-806", Mathsson International.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
187. George Nelson, bord, Herman Miller, USA. 1950-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
203. Jasper Morrison, sidobord, SCP, England.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
204. Bruno Mathsson, fåtölj "Karin", Dux, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
205. Martin Jämtlid, vägghylla / skåp, 1993.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
234. Skänk, sengustaviansk, Sverige ca 1800. Gråmålad.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
238. Stolar, ett par, Skandinavien 1900-talets mitt.
Klubbat pris
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK