422
144591

SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 310 - 1 570 EUR
1 370 - 1 640 USD
Klubbat pris
21 000 SEK
Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57

Förgylld och bronserad. Uppsvängt genombrutet krön med räfflad medaljong, rosor och krönande kärve. Nedtill lagergirland. Signerad IÅ. Med Stockholms hallstämpel. Höjd 135, bredd 51 cm.

Ett glas senare, kärven möjligen senare, ställvis maskstungen, krön med skador.