Kan inte nå servern

Tema Eclectic Auktion S193

 
855 föremål
416. VITRINSKÅP. Troligen Frankrike, 1700-talets andra hälft.
416. VITRINSKÅP. Troligen Frankrike, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
417. Alfred Thörne, Hus i lummig trädgård.
417. Alfred Thörne, Hus i lummig trädgård.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
418. SKÅP. Holland, 1700-talets slut.
418. SKÅP. Holland, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
419. KARMSTOL. Gustaviansk. En senare kopia medföljer.
419. KARMSTOL. Gustaviansk. En senare kopia medföljer.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
420. DAMARBETSBORD. Sengustavianskt.
420. DAMARBETSBORD. Sengustavianskt.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
421. KARMSTOL. Danmark, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
421. KARMSTOL. Danmark, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
422. SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.
422. SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
424. BORDSPENDYL, av Antoine André Ravrio, Paris (1759-1814). Empire.
424. BORDSPENDYL, av Antoine André Ravrio, Paris (1759-1814). Empire.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
425. Ragnar Person, Kaffestunden.
425. Ragnar Person, Kaffestunden.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
426. LAMPFOT. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
426. LAMPFOT. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
427. LÄSLAMPA. Frankrike, 1800-talets mitt. Senempire.
427. LÄSLAMPA. Frankrike, 1800-talets mitt. Senempire.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
428. HANS OLSEN, matbord och stolar, 4 st, 
Frem Röjle, Danmark 1950-tal.
428. HANS OLSEN, matbord och stolar, 4 st, Frem Röjle, Danmark 1950-tal.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
429. FAT, porslin. Ming dynanstin (368-1644) med Xuandes sex karaktärers märke.
429. FAT, porslin. Ming dynanstin (368-1644) med Xuandes sex karaktärers märke.
Klubbat pris 
1 700 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
430. SKÅLAR, tre stycken, temmoku. Song dynastin (960-1279), (jianyao).
430. SKÅLAR, tre stycken, temmoku. Song dynastin (960-1279), (jianyao).
Klubbat pris 
3 800 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
431. TEMPELKLOCKA, brons. Ming dynastin (1368-1644).
431. TEMPELKLOCKA, brons. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
434. URNA med LOCK, lergods. Ming dynastin (1368-1644).
434. URNA med LOCK, lergods. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
435. BUDDHAHUVUD, brons. Thailand, 1700/1800-tal.
435. BUDDHAHUVUD, brons. Thailand, 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
5 600 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
436. BERGERE. Frankrike, 1800-talets början. Empire.  I Jacob-Desmalters art.
436. BERGERE. Frankrike, 1800-talets början. Empire. I Jacob-Desmalters art.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
438. GOLVLAMPA, patinerad zink.
438. GOLVLAMPA, patinerad zink.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
439. TEXTIL, siden, vävd. "The Bund". 1900-talets första hälft.
439. TEXTIL, siden, vävd. "The Bund". 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
440. MUNJADO, 2 st. Okänd konstnär. Korea, Choson, 1800-tal.
440. MUNJADO, 2 st. Okänd konstnär. Korea, Choson, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
441. VASER, 2 st, porslin. Korea.
441. VASER, 2 st, porslin. Korea.
Klubbat pris 
600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
442. VAS, porslin. Choson, Korea, 1800-tal.
442. VAS, porslin. Choson, Korea, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
443. ASKAR med LOCK, 2 st, porslin. Ming- och mingstil. Trol Japan omkr 1900.
443. ASKAR med LOCK, 2 st, porslin. Ming- och mingstil. Trol Japan omkr 1900.
Klubbat pris 
1 600 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
444. SKÅLFAT, porslin. Södra Sung.
444. SKÅLFAT, porslin. Södra Sung.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
445. Pastoralt landskap med vilande herde.
445. Pastoralt landskap med vilande herde.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
446. Guido Reni Hans efterföljd, Den heliga familjen.
446. Guido Reni Hans efterföljd, Den heliga familjen.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
447. Peter Paul Rubens Efter, Hos spåkvinnan.
447. Peter Paul Rubens Efter, Hos spåkvinnan.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
448. OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, italiensk skola, 1700/1800-tal.
448. OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, italiensk skola, 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
449. Bruno Liljefors, Kråka i tall.
449. Bruno Liljefors, Kråka i tall.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
450. OBJEKT, vit jade. Kina.
450. OBJEKT, vit jade. Kina.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
451. Helmer Osslund, Höstdag i Lappland.
451. Helmer Osslund, Höstdag i Lappland.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
452. Roy Adzak, Utan titel.
452. Roy Adzak, Utan titel.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
453. WILHELM ENGSTRÖM, olja på duk, sign o dat -74.
453. WILHELM ENGSTRÖM, olja på duk, sign o dat -74.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
454. Anna Palm de Rosa, Gatubild Paris.
454. Anna Palm de Rosa, Gatubild Paris.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
455. Emma Ekwall, Blomsterstilleben.
455. Emma Ekwall, Blomsterstilleben.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
456. Olof Hermelin, Höstlandskap.
456. Olof Hermelin, Höstlandskap.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
457. Marin med segel- och ångbåtar.
457. Marin med segel- och ångbåtar.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
458. Ängel med symboler för Kristi lidande.
458. Ängel med symboler för Kristi lidande.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
459. Vy mot Waldemarsudde.
459. Vy mot Waldemarsudde.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
460. KARMSTOL. Gustavianskt provinsarbete.
460. KARMSTOL. Gustavianskt provinsarbete.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
461. SOFFA. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
461. SOFFA. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
462. Gabriel Ferrier, Läsande flicka.
462. Gabriel Ferrier, Läsande flicka.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
463. TRÄDGÅRDSURNOR, ett par, gjutjärn.
Barockstil.
463. TRÄDGÅRDSURNOR, ett par, gjutjärn. Barockstil.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
464. SKRIVBORD. Fredrik I:s tid. Senbarock.
464. SKRIVBORD. Fredrik I:s tid. Senbarock.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
465. Linn Fernström, Figurscen.
465. Linn Fernström, Figurscen.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
466. Carl Oskar Borg, Grand Cayon.
466. Carl Oskar Borg, Grand Cayon.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
467. BYRÅ. Gustaviansk.
467. BYRÅ. Gustaviansk.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
468. KARMSTOLAR, ett par, gustavianskt provinsarbete 1800-tal.
468. KARMSTOLAR, ett par, gustavianskt provinsarbete 1800-tal.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
470. ERIK HÖGLUND, säng, 1969.
470. ERIK HÖGLUND, säng, 1969.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
471. BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
471. BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
472. FÅTÖLJ. England, 1800-talets början. Regency.
472. FÅTÖLJ. England, 1800-talets början. Regency.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
473. Alexander Calder, "Carrefour".
473. Alexander Calder, "Carrefour".
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
474. Alfred Wahlberg, Lysekil.
474. Alfred Wahlberg, Lysekil.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
475. SPEGEL, av Niclas Meunier (mästare i Stockholm 1754-97). Gustaviansk.
475. SPEGEL, av Niclas Meunier (mästare i Stockholm 1754-97). Gustaviansk.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
476. Pablo Picasso, "Affiche pour l'Exposition 1957".
476. Pablo Picasso, "Affiche pour l'Exposition 1957".
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
477. SOFFA. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
477. SOFFA. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
478. KARMSTOL. Gustaviansk.
478. KARMSTOL. Gustaviansk.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
479. LJUSKRONA, för nio ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
479. LJUSKRONA, för nio ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
480. SOFFA. Louis XV, 1700-talets mitt.
480. SOFFA. Louis XV, 1700-talets mitt.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
481. Sven X:et Erixson, "Lada".
481. Sven X:et Erixson, "Lada".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
482. TABURETTER, ett par. Gustavianska provinsarbeten 1700/1800-tal.
482. TABURETTER, ett par. Gustavianska provinsarbeten 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
483. KARMSTOL. Gustavianskt provinsarbete.
483. KARMSTOL. Gustavianskt provinsarbete.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
484. SPELBORD. Sengustavianskt.
484. SPELBORD. Sengustavianskt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
485. SOFFA. Gustaviansk.
485. SOFFA. Gustaviansk.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
486. SOFFA. Sengustaviansk.
486. SOFFA. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
487. BYRÅ. Tyskland, 1700-tal.
487. BYRÅ. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
488. HÖRNKONSOLBORD. Sengustavianskt.
488. HÖRNKONSOLBORD. Sengustavianskt.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
489. SALONGSBORD. Gustaviansk stil.
489. SALONGSBORD. Gustaviansk stil.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
490. KONSOLBORD. Gustavianskt.
490. KONSOLBORD. Gustavianskt.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
491. Carl Fredrik Reuterswärd, "Blårelativiteter".
491. Carl Fredrik Reuterswärd, "Blårelativiteter".
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
492. Ragnar von Holten, "Inmutning med husbock".
492. Ragnar von Holten, "Inmutning med husbock".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
493. Leonard Forslund, "A (Die Nationen) K".
493. Leonard Forslund, "A (Die Nationen) K".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
494. Louis Cane, "2 Femme IV".
494. Louis Cane, "2 Femme IV".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
495. SEMIANTIK FERAGHAN KELLY. 397,5 x 174 cm.
495. SEMIANTIK FERAGHAN KELLY. 397,5 x 174 cm.
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
496. Greta Knutson-Tzara, Interiör, franskt lantkök.
496. Greta Knutson-Tzara, Interiör, franskt lantkök.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
497. Endre Nemes, Komposition.
497. Endre Nemes, Komposition.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
498. Peter Dahl, "Peter Dahl Grafik 1952-2008".
498. Peter Dahl, "Peter Dahl Grafik 1952-2008".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
499. Alfred Wahlberg, Västkusten, sommar Bohuslän.
499. Alfred Wahlberg, Västkusten, sommar Bohuslän.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
500. Jakob Björck Hans krets, Damporträtt.
500. Jakob Björck Hans krets, Damporträtt.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
501. Thure Wallner, Örnnästet.
501. Thure Wallner, Örnnästet.
Klubbat pris 
24 500 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
502. Jacob Gillberg, "Plan över flottan vid Viborgs redd 1790".
502. Jacob Gillberg, "Plan över flottan vid Viborgs redd 1790".
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
5 000 - 5 500 SEK
503. SALONGSBORD. Italien, 1800-tal.
503. SALONGSBORD. Italien, 1800-tal.
Klubbat pris 
92 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
504. TALLRIKAR, 3 st, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
504. TALLRIKAR, 3 st, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
505. TALLRIKAR, 2 st, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
505. TALLRIKAR, 2 st, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
1 800 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
506. KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
506. KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
507. LJUSSTAKAR, ett par. Ryssland, 1800-talets början. Empire.
507. LJUSSTAKAR, ett par. Ryssland, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
508. BORDSPENDYL, av Carl Adolph Talén (verksam i Stockholm 1809-1815-). Empire.
508. BORDSPENDYL, av Carl Adolph Talén (verksam i Stockholm 1809-1815-). Empire.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
511. Porträtt av dam med bok.
511. Porträtt av dam med bok.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
512. Anders Johan Hansson Tillskriven, "Johan Gustaf Norstedt" (1764-1846).
512. Anders Johan Hansson Tillskriven, "Johan Gustaf Norstedt" (1764-1846).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
513. SIDENMÅLNING. Sen Qing.
513. SIDENMÅLNING. Sen Qing.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
514. Olof Hermelin, Insjölandskap.
514. Olof Hermelin, Insjölandskap.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
515. Jan Hermann Barend Koekkoek Tillskriven, Flodlandskap.
515. Jan Hermann Barend Koekkoek Tillskriven, Flodlandskap.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
516. Olle Borg, Utan titel.
516. Olle Borg, Utan titel.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
517. KISTA. Gotik och senare.
517. KISTA. Gotik och senare.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK