Kan inte nå servern

Tema Eclectic Auktion S193

 
855 föremål
286. "Allegori över kärleken".
286. "Allegori över kärleken".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 SEK
258. "Hamn i månsken".
258. "Hamn i månsken".
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
364. ALEXIS ANKARCRONA. Olja på duk. Sign Alexis Ankarcrona och dat 1901.
364. ALEXIS ANKARCRONA. Olja på duk. Sign Alexis Ankarcrona och dat 1901.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
598. AMPEL för 4 ljus, mässing. Empire.
598. AMPEL för 4 ljus, mässing. Empire.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
614. AMPEL, för tre ljus. 1800-tal.
614. AMPEL, för tre ljus. 1800-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
876. APOTEKSKRUS, fajans, 1700-tal.
876. APOTEKSKRUS, fajans, 1700-tal.
Klubbat pris 
1 400 SEK
Utropspris
1 000 - 2 000 SEK
695. ARMATUR, "Parantesi" design Achille Castiglioni.
695. ARMATUR, "Parantesi" design Achille Castiglioni.
Klubbat pris 
1 100 SEK
Utropspris
800 SEK
443. ASKAR med LOCK, 2 st, porslin. Ming- och mingstil. Trol Japan omkr 1900.
443. ASKAR med LOCK, 2 st, porslin. Ming- och mingstil. Trol Japan omkr 1900.
Klubbat pris 
1 600 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
393. Adrian van der Werff Hans art, Den botfärdiga Magdalena.
393. Adrian van der Werff Hans art, Den botfärdiga Magdalena.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
541. Alejandro De Grau Figueras, Religiös figurscen.
541. Alejandro De Grau Figueras, Religiös figurscen.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
473. Alexander Calder, "Carrefour".
473. Alexander Calder, "Carrefour".
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
402. Alexis Gritchenko, Bygata.
402. Alexis Gritchenko, Bygata.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
262. Alf Wallander, "I sorg".
262. Alf Wallander, "I sorg".
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
417. Alfred Thörne, Hus i lummig trädgård.
417. Alfred Thörne, Hus i lummig trädgård.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
474. Alfred Wahlberg, Lysekil.
474. Alfred Wahlberg, Lysekil.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
499. Alfred Wahlberg, Västkusten, sommar Bohuslän.
499. Alfred Wahlberg, Västkusten, sommar Bohuslän.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
149. Alkemisten.
149. Alkemisten.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
288. Allegori över troheten.
288. Allegori över troheten.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
263. Anders Gustaf Koskull, "Positivhalaren".
263. Anders Gustaf Koskull, "Positivhalaren".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
512. Anders Johan Hansson Tillskriven, "Johan Gustaf Norstedt" (1764-1846).
512. Anders Johan Hansson Tillskriven, "Johan Gustaf Norstedt" (1764-1846).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
682. Anders Zorn, "Vått".
682. Anders Zorn, "Vått".
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
879. Andreas Ackerup, "View from Empire State Building ".
879. Andreas Ackerup, "View from Empire State Building ".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
7 000 - 8 000 SEK
28. Anna Berg, Trädgård i vinterskrud.
28. Anna Berg, Trädgård i vinterskrud.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
454. Anna Palm de Rosa, Gatubild Paris.
454. Anna Palm de Rosa, Gatubild Paris.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
830. Annie Leibovitz, Bruce Springsteen.
830. Annie Leibovitz, Bruce Springsteen.
Klubbat pris 
5 800 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
61. Anton Genberg, Sommarlandskap.
61. Anton Genberg, Sommarlandskap.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
243. Anton Genberg, Sommarmotiv från Åre.
243. Anton Genberg, Sommarmotiv från Åre.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
160. Anton Genberg, Sommarmotiv.
160. Anton Genberg, Sommarmotiv.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
622. Antoni Tàpies, "Enveloppe".
622. Antoni Tàpies, "Enveloppe".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
783. Antoni Tàpies, "La ligne dèhorizon".
783. Antoni Tàpies, "La ligne dèhorizon".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 SEK
623. Antoni Tàpies, Utan titel.
623. Antoni Tàpies, Utan titel.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
543. Antonis van Dyck Hans efterföljd, Den heliga familjen.
543. Antonis van Dyck Hans efterföljd, Den heliga familjen.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
681. Arne Frifarare, "Kryddhylla på hjul".
681. Arne Frifarare, "Kryddhylla på hjul".
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
797. Arthur Gerle, Lejon.
797. Arthur Gerle, Lejon.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
239. Arvid Mauritz Lindström, Snasahögarna.
239. Arvid Mauritz Lindström, Snasahögarna.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
8 000 - 9 000 SEK
653. August Hagborg, Fiskare vid havet.
653. August Hagborg, Fiskare vid havet.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
655. August Jernberg, Allmogeinteriör med kurtiserande par.
655. August Jernberg, Allmogeinteriör med kurtiserande par.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
613. August Querfurt Hans krets, Ryttarbatalj.
613. August Querfurt Hans krets, Ryttarbatalj.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
78. Axel Nordgren, Insjölandskap.
78. Axel Nordgren, Insjölandskap.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
16. Axel Olson, Modellstudie.
16. Axel Olson, Modellstudie.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
17. Axel Olson, Sittande modell.
17. Axel Olson, Sittande modell.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
657. Axel Törneman, Flitig student.
657. Axel Törneman, Flitig student.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
780. BALJA, barockstil.
780. BALJA, barockstil.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
337. BARDISK, Dyrlund Smith, Danmark, 1960-tal med fyra barstolar.
337. BARDISK, Dyrlund Smith, Danmark, 1960-tal med fyra barstolar.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
436. BERGERE. Frankrike, 1800-talets början. Empire.  I Jacob-Desmalters art.
436. BERGERE. Frankrike, 1800-talets början. Empire. I Jacob-Desmalters art.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
735. BERGÈRER, ett par, 1800-tal.
735. BERGÈRER, ett par, 1800-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
757. BESTICKUPPSÄTTNING, 46 delar, silver, jugend 1919.
757. BESTICKUPPSÄTTNING, 46 delar, silver, jugend 1919.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
536. BETJÄNTSLYKTA för två ljus, bleckplåt, 1800-tal.
536. BETJÄNTSLYKTA för två ljus, bleckplåt, 1800-tal.
Klubbat pris 
3 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
786. BIBLIOTEKSSTEGE, 1800/1900-tal.
786. BIBLIOTEKSSTEGE, 1800/1900-tal.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
297. BIBLIOTEKSUR, 1700-tal. Österrike, märkt Joseph Kramer in Retz.
297. BIBLIOTEKSUR, 1700-tal. Österrike, märkt Joseph Kramer in Retz.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
750. BILJARDBORD/MATBORD, England tidigt 1900-tal.
750. BILJARDBORD/MATBORD, England tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
552. BLOMBORD, ett par. Herrgårdssnickeri.
552. BLOMBORD, ett par. Herrgårdssnickeri.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
535. BO NOTINI, golvlampa, Glössner & Co, Stockholm 1940-tal.
535. BO NOTINI, golvlampa, Glössner & Co, Stockholm 1940-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
176. BOJAN med LOCK, porslin. Qing dynastin ca 1800.
176. BOJAN med LOCK, porslin. Qing dynastin ca 1800.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
864. BOJAN, porslin. Qing dynastin, 1600-tal.
864. BOJAN, porslin. Qing dynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
1 200 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
167. BOJAN, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
167. BOJAN, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
1 200 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
57. BOJAN, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1664-1722).
57. BOJAN, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1664-1722).
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
156. BOJANER med LOCK, 2 st, snarlika, porslin. Qing dynastin.
156. BOJANER med LOCK, 2 st, snarlika, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
867. BOJANER, 2 st, porslin. Sen Qing.
867. BOJANER, 2 st, porslin. Sen Qing.
Klubbat pris 
2 700 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
708. BORD, 17/1800-tal. Allmoge.
708. BORD, 17/1800-tal. Allmoge.
Klubbat pris 
1 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
710. BORD, Alvar Aalto för Artek, Finland.
710. BORD, Alvar Aalto för Artek, Finland.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
704. BORD, allmoge 1800/1900-tal.
704. BORD, allmoge 1800/1900-tal.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
519. BORD, samt STOLAR, 4 st. Barock. Schweiz.
519. BORD, samt STOLAR, 4 st. Barock. Schweiz.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
238. BORD. Holländsk barockstil.
238. BORD. Holländsk barockstil.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
714. BORDSARMATUR, modell 2466, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn.
714. BORDSARMATUR, modell 2466, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
378. BORDSARMATUR, silver. K Andersson, Stockholm 1919.
378. BORDSARMATUR, silver. K Andersson, Stockholm 1919.
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
846. BORDSFLÄKT, Erres, Holland 1970-tal.
846. BORDSFLÄKT, Erres, Holland 1970-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
691. BORDSLAMPA, 1930-tal.
691. BORDSLAMPA, 1930-tal.
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
723. BORDSLAMPA, Italien ca 1970.
723. BORDSLAMPA, Italien ca 1970.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
721. BORDSLAMPA, Sartori Italien 1960/70-tal.
721. BORDSLAMPA, Sartori Italien 1960/70-tal.
Klubbat pris 
800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
722. BORDSLAMPA, Sartori Italien 1960/70-tal.
722. BORDSLAMPA, Sartori Italien 1960/70-tal.
Klubbat pris 
800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
690. BORDSLAMPA, Sverige 1930-tal.
690. BORDSLAMPA, Sverige 1930-tal.
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
736. BORDSLAMPA, tidigt 1900-tal.
736. BORDSLAMPA, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
1 300 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
424. BORDSPENDYL, av Antoine André Ravrio, Paris (1759-1814). Empire.
424. BORDSPENDYL, av Antoine André Ravrio, Paris (1759-1814). Empire.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
508. BORDSPENDYL, av Carl Adolph Talén (verksam i Stockholm 1809-1815-). Empire.
508. BORDSPENDYL, av Carl Adolph Talén (verksam i Stockholm 1809-1815-). Empire.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
205. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets mitt.
205. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets mitt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 SEK
582. BORDSPINGLA, av Olof H. Bergström, Uppsala 1817.
582. BORDSPINGLA, av Olof H. Bergström, Uppsala 1817.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
371. BORGE MOGENSEN, bord (spelbord) "Tremme", Fritz Hansen, Danmark 1965.
371. BORGE MOGENSEN, bord (spelbord) "Tremme", Fritz Hansen, Danmark 1965.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
334. BORGE MOGENSEN, byrå, teak, Karl Andersson.
334. BORGE MOGENSEN, byrå, teak, Karl Andersson.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
370. BORGE MOGENSEN, fåtöljer, 1 par "Tremme", Fritz Hansen, Danmark 1965.
370. BORGE MOGENSEN, fåtöljer, 1 par "Tremme", Fritz Hansen, Danmark 1965.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
87. BORGE MOGENSEN, soffa "Tremme", Fritz Hansen, Danmark 1965.
87. BORGE MOGENSEN, soffa "Tremme", Fritz Hansen, Danmark 1965.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
79. BREVKNIV, glas och sterling. Georg Jensen. Danmark. Design Allan Scharff.
79. BREVKNIV, glas och sterling. Georg Jensen. Danmark. Design Allan Scharff.
Klubbat pris 
1 700 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
146. BRICKA,  trä, lack och porslin.  Japan sekelskifte 1900.
146. BRICKA, trä, lack och porslin. Japan sekelskifte 1900.
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
553. BRICKBORD. Gustaviansk stil.
553. BRICKBORD. Gustaviansk stil.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
6. BRÖLLOPSBÄGARE, ett par, Johan Petter Hedman, Norrköping 1840.
6. BRÖLLOPSBÄGARE, ett par, Johan Petter Hedman, Norrköping 1840.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
91. BUDDHA, Qing dynastin.
91. BUDDHA, Qing dynastin.
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
878. BUDDHA, brons. Burma, ca 1820/30-tal.
878. BUDDHA, brons. Burma, ca 1820/30-tal.
Klubbat pris 
5 200 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
435. BUDDHAHUVUD, brons. Thailand, 1700/1800-tal.
435. BUDDHAHUVUD, brons. Thailand, 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
5 600 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
155. BUDDHAI, porslin. Qing dynastin.
155. BUDDHAI, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
82. BURK med LOCK, glas och silver 800. Trol Holland sekelskiftet 1800/1900.
82. BURK med LOCK, glas och silver 800. Trol Holland sekelskiftet 1800/1900.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK