Kan inte nå servern

Tema Eclectic Auktion S193

 
855 föremål
840. Ewa-Marie Rundquist, "#2".
840. Ewa-Marie Rundquist, "#2".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
11 000 - 12 000 SEK
839. Ewa-Marie Rundquist, "Beckmans".
839. Ewa-Marie Rundquist, "Beckmans".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
11 000 - 12 000 SEK
306. FAT, glas. Bertil Vallien, Kosta Boda 1990.
306. FAT, glas. Bertil Vallien, Kosta Boda 1990.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
74. FAT, glas. Eva Englund, Orrefors 1983. Graal.
74. FAT, glas. Eva Englund, Orrefors 1983. Graal.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
534. FAT, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
534. FAT, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
1 600 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
858. FAT, porslin. Kina, 1900-tal.
858. FAT, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
429. FAT, porslin. Ming dynanstin (368-1644) med Xuandes sex karaktärers märke.
429. FAT, porslin. Ming dynanstin (368-1644) med Xuandes sex karaktärers märke.
Klubbat pris 
1 700 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
862. FAT, porslin. Ming dynastin, Swatow.
862. FAT, porslin. Ming dynastin, Swatow.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
223. FAT, porslin. Qinag dynastin. Qianlong (1736-95).
223. FAT, porslin. Qinag dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
573. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
573. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
229. FAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
229. FAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
129. FAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
129. FAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
848. FAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
848. FAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
348. FAT, stengods. Åke Holm, signerat.
348. FAT, stengods. Åke Holm, signerat.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
232. FIGURER, 2 st, stengods. Gunnar Nylund, Rörstrand.
232. FIGURER, 2 st, stengods. Gunnar Nylund, Rörstrand.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
568. FIGURGRUPP, nefrit. Kina.
568. FIGURGRUPP, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
32. FIGURGRUPP, porslin. Meissen 1900-talets första hälft.
32. FIGURGRUPP, porslin. Meissen 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
731. FIGURIN, "Springare", Stig Lindberg, Gustavsberg studio 1952-72.
731. FIGURIN, "Springare", Stig Lindberg, Gustavsberg studio 1952-72.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
353. FIGURIN, blanc de chine. Qing dynastin.
353. FIGURIN, blanc de chine. Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
1 000 - 2 000 SEK
377. FIGURIN, porslin. Meissen sent 1800-tal.
377. FIGURIN, porslin. Meissen sent 1800-tal.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
181. FIGURIN, porslin. Rörstrand 1920-tal.
181. FIGURIN, porslin. Rörstrand 1920-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
165. FIGURINER, 3 st, nefrit. Kina, 1900-tal.
165. FIGURINER, 3 st, nefrit. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
290. FIGURINER, 3 st, porslin. Meissen, 1800-tal.
290. FIGURINER, 3 st, porslin. Meissen, 1800-tal.
Klubbat pris 
8 700 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
802. FIGURINER, tre stycken, jade. Qing dynastin (1644-1912).
802. FIGURINER, tre stycken, jade. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
1 700 SEK
Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
93. FISKBASSÄNG, porslin. Qing dynastin.
93. FISKBASSÄNG, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
696. FJÄRILSSAMLING, monterad i ram.
696. FJÄRILSSAMLING, monterad i ram.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
346. FLASKA med PROPP, stengods.  Hans Hedberg.
346. FLASKA med PROPP, stengods. Hans Hedberg.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
359. FLASKOR med PROPP, ett par. Porslin. Troligen Samson, Frankrike.
359. FLASKOR med PROPP, ett par. Porslin. Troligen Samson, Frankrike.
Klubbat pris 
800 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
44. FOHUNDAR, ett par, patinerad brons, 1800-tal.
44. FOHUNDAR, ett par, patinerad brons, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
274. FONTÄNDEL,vit  marmor. 1700-tal ev äldre. Inköpt i Turkiet på 1960-talet.
274. FONTÄNDEL,vit marmor. 1700-tal ev äldre. Inköpt i Turkiet på 1960-talet.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
296. FOTOGRAFI, föreställande Ingmar Bergman.
296. FOTOGRAFI, föreställande Ingmar Bergman.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
549. FREDRIK AKREL Svenska vyer bl a Svartsjö slott
549. FREDRIK AKREL Svenska vyer bl a Svartsjö slott
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
398. FREDRIK SIECK, stolar, 7 st, Fritz Hansen, Danmark, 1964.
398. FREDRIK SIECK, stolar, 7 st, Fritz Hansen, Danmark, 1964.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
404. Felix Hatz, "Sommarvatten".
404. Felix Hatz, "Sommarvatten".
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
323. Flicka med blomkorg.
323. Flicka med blomkorg.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
674. Francois Reynaud, "Farniente".
674. Francois Reynaud, "Farniente".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
255. Frans Wilhelm Odelmark, "Middag för kardinalen".
255. Frans Wilhelm Odelmark, "Middag för kardinalen".
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
172. Frans Wilhelm Odelmark, Gamla Stockholm Norrlandsgatan.
172. Frans Wilhelm Odelmark, Gamla Stockholm Norrlandsgatan.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
291. Fredric Westin Tillskriven, Förslag till plafondmålning.
291. Fredric Westin Tillskriven, Förslag till plafondmålning.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
259. Friedrich Friedländer von Mahlheim, På värdshuset.
259. Friedrich Friedländer von Mahlheim, På värdshuset.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
575. Friedrich Perlberg, "Markusplatz in Venedig".
575. Friedrich Perlberg, "Markusplatz in Venedig".
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
71. Fruls Tilpo, "Pålägg".
71. Fruls Tilpo, "Pålägg".
Klubbat pris 
4 800 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
31. Fruls Tilpo, På kaféet.
31. Fruls Tilpo, På kaféet.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
764. FÅTÖLJ, "BD1", design Björn Dahlström för Cbi, Sverige 2000-tal.
764. FÅTÖLJ, "BD1", design Björn Dahlström för Cbi, Sverige 2000-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
671. FÅTÖLJ, "Diamond chair", formgiven av Harry Bertoia.
671. FÅTÖLJ, "Diamond chair", formgiven av Harry Bertoia.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
716. FÅTÖLJ, "Formula", Ruud Ekstrand & Christer Norman för Dux, 1960-70-tal.
716. FÅTÖLJ, "Formula", Ruud Ekstrand & Christer Norman för Dux, 1960-70-tal.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
826. FÅTÖLJ, "PK 22" Poul Kjaerholm, för E Kold Christensen, Danmark.
826. FÅTÖLJ, "PK 22" Poul Kjaerholm, för E Kold Christensen, Danmark.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
709. FÅTÖLJ, modell 41, "Paimio", Alvar Aalto för Artek, Finland.
709. FÅTÖLJ, modell 41, "Paimio", Alvar Aalto för Artek, Finland.
Klubbat pris 
5 400 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
472. FÅTÖLJ. England, 1800-talets början. Regency.
472. FÅTÖLJ. England, 1800-talets början. Regency.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
678. FÅTÖLJER, ett par, "Diamond chair", Harry Bertoia.
678. FÅTÖLJER, ett par, "Diamond chair", Harry Bertoia.
Klubbat pris 
7 200 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
34. GAFFLAR, 6 st, silver. Köpenhamn 1824. Engelsk snäckmodell.
34. GAFFLAR, 6 st, silver. Köpenhamn 1824. Engelsk snäckmodell.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
227. GALLERSKÅL samt FAT, 2 st, porslin. Ca 1800 Jiaqing (1796-1820).
227. GALLERSKÅL samt FAT, 2 st, porslin. Ca 1800 Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
806. GALLERSKÅLAR, 2+1 st, porslin. Juliana Marie, Kongl Dansk 1900-tal.
806. GALLERSKÅLAR, 2+1 st, porslin. Juliana Marie, Kongl Dansk 1900-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
870. GLASSKULPTUR, Yan Zoritchak (f.1944), Frankrike 1990.
870. GLASSKULPTUR, Yan Zoritchak (f.1944), Frankrike 1990.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
698. GOLVFLÄKT, "Zodiaco San Giorgio" Italien 1950-tal.
698. GOLVFLÄKT, "Zodiaco San Giorgio" Italien 1950-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
694. GOLVLAMPA, "Fantasma" av Tobia Scarpa för Flos.
694. GOLVLAMPA, "Fantasma" av Tobia Scarpa för Flos.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
737. GOLVLAMPA, Alvar Aalto, Artek Finland 1900-talets slut.
737. GOLVLAMPA, Alvar Aalto, Artek Finland 1900-talets slut.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
741. GOLVLAMPA, Poul Henningsen för Louis Poulsen, Danmark 1900-talets slut.
741. GOLVLAMPA, Poul Henningsen för Louis Poulsen, Danmark 1900-talets slut.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
438. GOLVLAMPA, patinerad zink.
438. GOLVLAMPA, patinerad zink.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
228. GOLVUR. England 1700-talets andra hälft.
228. GOLVUR. England 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
123. GOLVVAS, porslin. Kanton. Sen Qing.
123. GOLVVAS, porslin. Kanton. Sen Qing.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
137. GOLVVAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
137. GOLVVAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
118. GOLVVAS, porslin. Transition-stil.
118. GOLVVAS, porslin. Transition-stil.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
765. GRINDAR, ett par, 1900-talets första hälft.
765. GRINDAR, ett par, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
24. GRÄDDKANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
24. GRÄDDKANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
1 600 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
525. GRÄDDKANNA, Carl Siewers, S:t Petersburg 1859.
525. GRÄDDKANNA, Carl Siewers, S:t Petersburg 1859.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 SEK
154. GUANYUIN, blanc de chine. Sen Qing.
154. GUANYUIN, blanc de chine. Sen Qing.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
822. GUNGSTOL, Ray och Charles Eames för Herman Miller, USA.
822. GUNGSTOL, Ray och Charles Eames för Herman Miller, USA.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
414. GUNNAR NYLUND, vas, Rörstrand 1960-tal.
414. GUNNAR NYLUND, vas, Rörstrand 1960-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
462. Gabriel Ferrier, Läsande flicka.
462. Gabriel Ferrier, Läsande flicka.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
396. Georges Spiro, "Den heliga Hieronymus".
396. Georges Spiro, "Den heliga Hieronymus".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
142. Gerardo Chavez, "Han kränger av sig sitt första jag".
142. Gerardo Chavez, "Han kränger av sig sitt första jag".
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
148. Gerrit Dou Hans efterföljd, Hos tandläkaren.
148. Gerrit Dou Hans efterföljd, Hos tandläkaren.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
496. Greta Knutson-Tzara, Interiör, franskt lantkök.
496. Greta Knutson-Tzara, Interiör, franskt lantkök.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
446. Guido Reni Hans efterföljd, Den heliga familjen.
446. Guido Reni Hans efterföljd, Den heliga familjen.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
558. Gustav Rudberg, "Höstdag, Hven".
558. Gustav Rudberg, "Höstdag, Hven".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
618. Gustav Rudberg, Hven.
618. Gustav Rudberg, Hven.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
619. Gustav Rudberg, Nämndemansgården, Hven.
619. Gustav Rudberg, Nämndemansgården, Hven.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
818. Gösta Adrian-Nilsson, "Saxväxt".
818. Gösta Adrian-Nilsson, "Saxväxt".
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
60. Gösta Adrian-Nilsson, Danserska.
60. Gösta Adrian-Nilsson, Danserska.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
389. Gösta Adrian-Nilsson, Plangeometri.
389. Gösta Adrian-Nilsson, Plangeometri.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
412. HANS HEDBERG, fat, Biot, Frankrike.
412. HANS HEDBERG, fat, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
1 700 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
411. HANS HEDBERG, fat, Biot, Frankrike.
411. HANS HEDBERG, fat, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
26. HANS J WEGNER, stolar, 6 st "CH-30", Carl Hansen, Danmark 1950-60-tal.
26. HANS J WEGNER, stolar, 6 st "CH-30", Carl Hansen, Danmark 1950-60-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
428. HANS OLSEN, matbord och stolar, 4 st, 
Frem Röjle, Danmark 1950-tal.
428. HANS OLSEN, matbord och stolar, 4 st, Frem Röjle, Danmark 1950-tal.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
20. Harald Wiberg, Kråkor i vegetation.
20. Harald Wiberg, Kråkor i vegetation.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
147. Helmer Osslund, "Solglitter å Torne träsk".
147. Helmer Osslund, "Solglitter å Torne träsk".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
451. Helmer Osslund, Höstdag i Lappland.
451. Helmer Osslund, Höstdag i Lappland.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
30. Helmer Osslund, Kanal i Venedig.
30. Helmer Osslund, Kanal i Venedig.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
628. Helmer Osslund, Vårlandskap med snödrivor.
628. Helmer Osslund, Vårlandskap med snödrivor.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
294. Hendrick Van Ophemert, Stående kvinna.
294. Hendrick Van Ophemert, Stående kvinna.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
63. Henrik Theodor Lundh, Stilleben med blåkråka och kruthorn.
63. Henrik Theodor Lundh, Stilleben med blåkråka och kruthorn.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
624. Herman af Sillén, Fartyg på öppet hav.
624. Herman af Sillén, Fartyg på öppet hav.
Klubbat pris 
72 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
611. Hermine Keller, "Sammy".
611. Hermine Keller, "Sammy".
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
328. Hertha Hillfon, KNÄCKEBRÖD.
328. Hertha Hillfon, KNÄCKEBRÖD.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK