Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
508
148755

BORDSPENDYL, av Carl Adolph Talén (verksam i Stockholm 1809-1815-). Empire.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 750 - 1 950 EUR
2 040 - 2 270 USD
Klubbat pris
12 500 SEK

Förgylld och patinerad brons. Dekor av sfinxer, lejon- och vädursmaskaroner samt krönande duvpar. Vitemaljerad urtavla märkt "Talén. Stockholm". Längd 22, höjd 33 cm. Pendel medföljer.

Vattenimiterande glasstav samt klangskål saknas, emaljskador.