Theme auctions online
Madeleine Pyk – A Collection F769
Auction:
Auction:
Auction:
Auction:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Auction:
Auction:
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026
508
148755

A Swedish Empire mantel clock by C. A. Talén.

18 000 - 20 000 SEK
1 710 - 1 900 EUR
1 960 - 2 180 USD
Hammer price
12 500 SEK
Bidding requires special pre approval.

Förgylld och patinerad brons. Dekor av sfinxer, lejon- och vädursmaskaroner samt krönande duvpar. Vitemaljerad urtavla märkt "Talén. Stockholm". Längd 22, höjd 33 cm. Pendel medföljer.

Vattenimiterande glasstav samt klangskål saknas, emaljskador.