259
383090

PIERPOT WATCH CO, herr, stål, kronograf, 1940/50-tal.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
353 - 530 EUR
368 - 552 USD
Klubbat pris
3 200 SEK

Förkromad metall, med bakboett i stål, index med arabiska siffror, inre ring med telemeterskala, yttre ring med tachymeter, små visare för 30 minuter samt sekunder, plexiglas. Diameter 36 mm. Brunt läderband, senare.

Missfärgad urtavla. Fluorscens skadad och missfärgad. Ställvis kraftigt slitage på förkromning. Ej funktionstestad.