Christian Eriksson

(Sverige, 1858-1935)
Christian Eriksson
(Sverige, 1858-1935)

CHRISTIAN ERIKSSON, SKULPTUR, mörkpatinerad brons. Sittande same, signerad 1902.

Signerad och daterad Chr. Eriksson Kiirunavaara 1902. Gjutarstämpel i form av Hugo Elmqvists monogram samt A.B.E. Gj-metod Stockholm. Föreställer samen Per Kuhmoinen. Höjd 22 cm.

Slitage.

Helge Kjellin: Christian Eriksson, SAK 1955, sidorna 177-178, jämför bild sidan 179

Utropspris
12 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02