GOLVUR

Robert Wilkie, Colinsburgh, England. Omkring år 1800. Pendel samt två lod medföljer.

Fodral av mörkbonad ek. Urtavla av mässing. Urtavlan med dekor av blad samt med tillverkarens namn. Förgylld dekor av mässing. Bredd ca 50, djup ca 30, höjd ca 218 cm. Nyckel finns.

Konditionsrapport

Bruks- och åldersbetingat slitage. Både urverk och fodral renoverat. Ej funktionstestad. Urverket fungerar enligt uppgift samt är genomgånget.

Kontakta kundservice

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Kontakta ansvarig katalogiserare

Karin Rydén

Karin Rydén

karin.ryden@bukowskis.com

VAD KOSTAR TRANSPORTEN?

Hemleverans, ombud, något av våra hus.

Fraktas ej

Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål.

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära. Hemleverans är inte möjlig för alla föremål.

    Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor.

    Auktionen avslutades:
    CET

    Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien.

    Kontakta oss