GOLVUR, Robert Wilkie, Colinsburgh, England. Omkring år 1800. Pendel samt två lod medföljer.

Fodral av mörkbonad ek. Urtavla av mässing. Urtavlan med dekor av blad samt med tillverkarens namn. Förgylld dekor av mässing. Bredd ca 50, djup ca 30, höjd ca 218 cm. Nyckel finns.

Konditionsrapport

Bruks- och åldersbetingat slitage. Både urverk och fodral renoverat. Ej funktionstestad. Urverket fungerar enligt uppgift samt är genomgånget.

Fraktas ej

Möjliga transportalternativ:

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

    Avvikelser kan förekomma.

    Kontakta kundservice

    Telefontid: Mån - Fre 9-13

    Auktionen avslutades:
    CET

    Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien.

    Kontakta oss