JÄRNKORSET, Wilhelminska Kejsardömet, Tyskland 1914-18.

Järnkorset, 4,3 x 4,3. Längd med band ca 10 cm.

Slitage. Repor.

Järnkorset (das Eiserne Kreuz), är ett utmärkelsetecken för tapperhet ursprungligen instiftat i Preussen den 10 mars 1813 av Friedrich Wilhelm III och utdelat under Napoleonkrigen 1813–15, fransk-tyska kriget 1870–71, första världskriget 1914–18 och andra världskriget 1939–45. Det kunde även utdelas för särskilt förtjänstfulla insatser under krigstid utanför slagfält, men 1939 ersattes motsvarande utmärkelse för ickestridande med Krigsförtjänstkorset.

Utropspris
1 500 SEK