Wifredo Lam

(Kuba, 1902-1982)
Wifredo Lam
(Kuba, 1902-1982)

WIFREDO LAM, färglitografi, signerad och numrerad x/xxv med blyerts.

Komposition med figurer. Bladmått 80 x 64 cm.

Ej examinerad ur ram. Inga synliga skador.

Konstnär

Wifredo Lam var en kubansk bildkonstnär, skulptör och gravör född i Sagua La Grande. Lam studerade vid Escuela de Bellas Artes i Havanna och i Madrid för Fernando Álvarez de Sotomayor y Zaragoza, som var kurator på Museo del Prado och lärare till Salvador Dalí. Lam tillhörde surrealistgruppen och fick under en period i Paris kontakt med Pablo Picasso, som var anhängare av Lams konst, och presenterade honom för många av de ledande konstnärerna vid tiden såsom Fernand Léger, Henri Matisse, Georges Braque och Joan Miró från vilka han tog intryck. Ett av Lams mest kända verk är ”The Jungle” från 1943 som finns på Museum of Modern Art. Verketär ett exempel på Lams polymorfa uttryck i sin konst, han sammanställer människor, djur och växter till en massa.

Utropspris
2 000 SEK

Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14