MATSERVIS, 68 delar, porslin, "Sparta", Rörstrand, i produktion 1958-1967

Kantdekor i guld. Åtta kaffekoppar med fat, kaffekanna, gräddkanna, sockerskål, kanna, fyra uppläggningsfat (längd 21,5 - 36 cm), två uppläggningsskålar, såsskål, tolv förrättstallrikar (21 cm), tolv mattallrikar (24 cm), tolv assietter (ca 17 cm) samt 13 djupa tallrikar (20 cm).

Fyra extra kaffefat. Kaffekannans lock saknas. Ca tre delar med nagg. Ca två delar med sprickor. Slitage. Smuts / fläckar.

Utropspris
3 000 SEK