GUSTAF RYDBERG

Olja på duk, signerad G.Rydberg och daterad 1865.

"Wattenfall i Wermland". 64 x 86 cm.

Konditionsrapport

Ställvis krackelerad. Retuscher.

Proveniens
Stockholms Konstförening (förvärvad direkt av konstnären år 1865); fru S. Berg (erhållen som vinst i ovanstående förenings konstlotteri 22 december 1865); kamrer John Berg, Stockholm; privat samling.
Stockholms Konstförening, 1865; Kungl. Akademien för de fria konsterna, "Gustaf Rydberg. Minnesutställning", oktober 1920, utan nr.
Ny Ill. Tidning, nr 3, 21/1 1866, omnämnd; "Ord o. Bild", 1901, avbildad, sid 293; Helge Kjellin, "Gustaf Rydberg. Skånes målare", SAK, 1925, avbildad halvsida, sid 148; Helge Kjellin, "Beskrivande katalog över Gustaf Rydbergs oljemålningar, handteckningar och etsningar", SAK, 1926, upptagen sid 25 under nr 74; Georg Nordensvan, "Sveriges Allmänna Konstförening 1832-1932. En historik och jubileumsskrift", 1932, omnämnd sid 100.

Kontakta kundservice

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Kontakta ansvarig katalogiserare

Pedro Westerdahl

Pedro Westerdahl
Specialist klassisk konst 1800/1900-tal

pedro.westerdahl@bukowskis.com

VAD KOSTAR TRANSPORTEN?

Hemleverans, ombud, något av våra hus.

Se vad det kostar att få det levererat hem till dig. Frågor? Klicka här.

Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål.

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära. Hemleverans är inte möjlig för alla föremål.

    Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor.

    Auktionen avslutades:
    CET

    Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien.

    Kontakta oss