Gustaf Rydberg

(Sverige, 1835-1933)
Gustaf Rydberg
(Sverige, 1835-1933)

GUSTAF RYDBERG, olja på duk, signerad G.Rydberg och daterad 1865.

"Wattenfall i Wermland". 64 x 86 cm.

Ställvis krackelerad. Retuscher.

Proveniens

Stockholms Konstförening (förvärvad direkt av konstnären år 1865); fru S. Berg (erhållen som vinst i ovanstående förenings konstlotteri 22 december 1865); kamrer John Berg, Stockholm; privat samling.

Stockholms Konstförening, 1865; Kungl. Akademien för de fria konsterna, "Gustaf Rydberg. Minnesutställning", oktober 1920, utan nr.

Ny Ill. Tidning, nr 3, 21/1 1866, omnämnd; "Ord o. Bild", 1901, avbildad, sid 293; Helge Kjellin, "Gustaf Rydberg. Skånes målare", SAK, 1925, avbildad halvsida, sid 148; Helge Kjellin, "Beskrivande katalog över Gustaf Rydbergs oljemålningar, handteckningar och etsningar", SAK, 1926, upptagen sid 25 under nr 74; Georg Nordensvan, "Sveriges Allmänna Konstförening 1832-1932. En historik och jubileumsskrift", 1932, omnämnd sid 100.

Utropspris
40 000 SEK