MAI TRUNG THỨ, portfolio med 8 litografier på silke, stämplade och signerade, utgiven 1961, numrerad 463/523
"Poème sur soie" (A poem on silk) en bok med poem skriven av the Vietnamesiske författaren Phạm Văn Ký med 8 lithografiska tryck på silke med motiv av Mai Trung Thu, poemen på Arches-papper. Varje litografi 18,5 x 12,5 cm. "Aux éditions euros, 73 Bis, Quai D'Orsay".
Relief med skada, lös i ena kanten. Portfolion och omslaget bleknade. Enstaka Arches-blad gulnade.