Grålmålad. Rak form med tre lådor. Fötter med skuren dekor. Nyckelskyltar och draghandtag av mässing. L 108, b 52, h 78.
Proveniens: Château de l'Angotière, Normandie.
Hårt slitage, skador. Senare bemålning. Nyckel saknas.